Nemecká automobilová spoločnosť Mubea v Kežmarku pri svojom veľkolepom otvorení v roku 2020 sľubovala prácu pre päťsto ľudí, do konca tohto roka ale prepustí všetkých 120 súčasných zamestnancov. Dôvodom drastického kroku má byť slabý odbyt produktov, informuje Korzár.
Spoločnosť nahlásila hromadné prepúšťanie na kežmarský úrad práce 19. júna 2026. Ukončenie prevádzky a odchod zamestnancov bude prebiehať postupne vo viacerých vlnách, pričom prvé výpovede začnú plynúť už v júli. Podľa vyjadrení úradov je za krachom kežmarskej prevádzky pretrvávajúci nízky záujem o vyrábané automobilové komponenty.
Rozhodnutie vedenia zamestnancov zaskočilo. „Boli sme prekvapení, materská firma má totiž vo svete dobré čísla. Nálada v práci je mizerná,“ priznal pod podmienkou anonyma jeden z pracovníkov. Koniec fabriky bude mať pre miestnych ťažké následky. V okrese Kežmarok, ako aj v susednej Starej Ľubovni, je totiž voľných pracovných miest minimum.
Medzi poslednými majú závod opúšťať najstarší zamestnanci, pre ktorých bude hľadanie nového uplatnenia na trhu práce najnáročnejšie. Firma síce pracovníkom ponúkla alternatívu, no znamená to presťahovať sa za prácou do jej iných pobočiek mimo územia Slovenska. Ďalší domáci závod spoločnosti Mubea vo Veľkej Ide pri Košiciach sa v tejto súvislosti nespomína.
