24. jún. 2026 o 12:30
mob, TASR, Koktejl

VIDEO TRAPAS na stretnutí lídrov V4: Fico pri fotení zazmätkoval, zaklincoval to Babiš!

Všetkých to pobavilo.

Zahraničná politika
24. jún. 2026 o 12:30
VIDEO TRAPAS na stretnutí lídrov V4: Fico pri fotení zazmätkoval, zaklincoval to Babiš!

Všetkých to pobavilo.

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v utorok po dvojročnej prestávke opäť stretli na oficiálnom summite. Hostiteľom podujatia v Budapešti a v neďalekom meste Gödöllő bol nový maďarský premiér Péter Magyar. Na stretnutie pricestovali predseda vlády SR Robert Fico, český premiér Andrej Babiš a poľský predseda vlády Donald Tusk.

Po stretnutí čakala všetkých premiérov tlačová konferencia, pred ktorou navrhol Magyar spoločnú fotografiu. Slovenský premiér si zrejme myslel, že sa bude fotiť každý líder pred svojou vlajkou, takže zostal stáť obďaleč, zatiaľ čo ďalší traja stáli bok po boku a boli pripravení na cvakanie fotoaparátov. Keď ho upozornili, aby išiel bližšie, v tom momente sa ale pobral preč Andrej Babiš a v sále sa spustil smiech. VIDEO nájdete na začiatku článku!

Nebudeme nastoľovať témy, ktoré nás rozdeľujú

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú dostatočne múdre na to, aby dávali na stôl len témy, ktoré ich spájajú. V utorok to v maďarskom Gödöllő uviedol predseda vlády SR Robert Fico po rokovaní premiérov V4. Fico za slovenské predsedníctvo zároveň prisľúbil, že nebude nastoľovať témy rozdeľujúce V4. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

„Boli sme veľmi silní. Chceme byť opäť veľmi silní. Štyri krajiny, ktoré tvoria V4, musia mať takúto ambíciu,“ povedal slovenský premiér, podľa ktorého ročné slovenské predsedníctvo V4, ktoré sa začína 1. júla, prichádza v náročných časoch.

Podľa jeho slov neformálne stretnutie, ktoré bolo pred plenárnym zasadnutím, ukázalo, na aké vážne výzvy musí V4 reagovať prakticky vo všetkých častiach sveta. „Za celú V4 chcem povedať, že nechceme byť len objektom rozhodnutí. Chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí,“ podčiarkol Fico.

Vyšehradská skupina je neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín — SR, ČR, Poľska a Maďarska. Založená bola 15. februára 1991 ešte ako Vyšehradská trojka podpisom deklarácie o spolupráci v maďarskom meste Vyšehrad. Po rozdelení Česko-Slovenska sa zmenilo na Vyšehradskú štvorku.