24. jún. 2026 o 09:30
žani, Koktejl

Úprimné slová dvojnásobnej mamy Adely Vinczeovej: Nečakaný vzor vo výchove Maxíka a Lujzy!

placeholder
Moderátorka Adela Vinczeová.
Zdroj: instagram/trochu_inak_s_adelou

Moderátorka v tom má jasno.

Domáce promi
24. jún. 2026 o 09:30
Úprimné slová dvojnásobnej mamy Adely Vinczeovej: Nečakaný vzor vo výchove Maxíka a Lujzy!

Moderátorka v tom má jasno.

Vo štvrtok 11. júna sa uskutočnil slávnostný galavečer ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska. Moderátorkou večera je už od prvého ročníka Adela Vinczeová, ktorá sa len nedávno stala dvojnásobnou mamou. Syn Maxík oslavuje tento rok štvrté narodeniny a dcérku Lujzu si priniesli domov ako niekoľkomesačnú, takže školské roky sú pre Vinczeovú ešte hudbou budúcnosti.

V rozhovore pre portál najmama.sk sa však zamyslela nad tým, akého učiteľa by si pre svoje ratolesti želala. „Ktoréhokoľvek alebo ktorúkoľvek, čo ich vidíme tu vo finále, alebo aj v širšom výbere na Učiteľskej osobnosti Slovenska. Každý rok tu stretávam ľudí, ktorých by som chcela naklonovať do každej školy a zobrať si ich domov. Pýtať sa ich, ako mám vychovávať vlastné dieťa, lebo sú skúsení, láskaví, prijímajúci,“ uviedla Vinczeová.

Moderátorka zabŕdla aj do polemiky, čo by podľa nej mali dať učitelia deťom do života a čo je už úlohou rodičov. „Rodič dáva v tom kľúčovom čase všetko svojím príkladom, ako žije, ako sa správa, aký je a učiteľ potom už s tým nejako pracuje a môže deti nejako lepšie nasmerovať, motivovať, povedala.

„Ale pokiaľ sa to tam doma veľmi neudeje, tak buď je zázrak, že to dieťa prelomí, alebo je zázrak, že to učiteľ prelomí. Ale aj také zázraky sa dejú. Takže niekedy učiteľ dokáže urobiť v živote mladého človeka možno aj všetko, možno viac ako rodič. Závisí to od príbehu,“ dodala Vinczeová.

Myslí si tiež, že spoločnosť má voči učiteľom veľké očakávania a málokto im poďakuje alebo poskytne pozitívnu odozvu. Ona sama by chcela byť rodičom, ktorý ocení náročnosť tohto povolania. „Verím, že naše deti budú chodiť do vzdelávacích inštitúcií, kde to bude harmonické. Však ja netvrdím, že to musí byť vždy všetko na obláčiku, ale že budeme fungovať vnímavo navzájom,“ doplnila na záver.