Debata, ktorá dlhodobo rozdeľuje milovníkov sladkostí, má podľa profesora Charlesa Spence z Oxfordskej univerzity jasného víťaza. Experimentálny psychológ tvrdí, že čokoláda chutí lepšie vychladená. Podľa odborníka má uloženie čokolády do chladničky hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je výraznejšie chrumknutie pri lámaní tabuľky.
„Máme radi potraviny, ktoré vydávajú nejaký zvuk. Jednou z výhod ukladania čokolády do chladničky je, že pri rozlomení vychladenej tabuľky budete počuť lepšie chrumknutie,“ vysvetlil. Výhody však podľa neho nekončia pri zvuku. Studená čokoláda sa v ústach rozpúšťa pomalšie, čo môže predĺžiť samotný zážitok z jej konzumácie.
„Keď si berieme potraviny z chladničky, vyvoláva to dojem, že sú čerstvé, a všetci máme radi čerstvé jedlo. Pomáha to vytvoriť osviežujúce a vyváženejšie sústo, v ktorom viac vynikne krémová textúra,“ tvrdí Spence. Profesor z Oxfordu sa nedávno vyjadril aj k popularite takzvanej dubajskej čokolády.
Podľa neho k jej úspechu výrazne prispieva kontrast medzi hnedou čokoládou a sýto zelenou náplňou. „Máte tu silný vizuálny kontrast: výrazne zelenú proti hnedej čokoláde. Vďaka tomu vyniká na fotografiách a priťahuje našu pozornosť,“ vysvetlil úspech tejto predraženej pochúťky.
