18. nov. 2023 o 10:00
žani, Koktejl

Nočná mora Borisa Valábika: Boj o život dcérky! Umelé dýchanie a masáž srdca

placeholder
Valábik daroval peniaze nemocnici.
Zdroj: Reprofoto/Čo ja viem

Ocitli sa v najhoršej nočnej more každého rodiča.

Domáci šport
18. nov. 2023 o 10:00
Nočná mora Borisa Valábika: Boj o život dcérky! Umelé dýchanie a masáž srdca

Ocitli sa v najhoršej nočnej more každého rodiča.

Bývalý hokejista Boris Valábik (37) je hrdým ocinom malej princeznej menom Viktória. Manželka Lucka mu ju porodila vo februári 2021. Dievčatko prišlo na svet vo Fakultnej nemocnici v Martine, ktorej športovec venoval 5600 eur zo súťaže Čo ja viem. Výhra putovala na neonatologickú kliniku. Boris si na oddelení zaspomínal na mučivú udalosť.

Pred dvomi rokmi musel Valábik bojovať o život vlastnej dcérky, ktorá z ničoho nič prestala dýchať. "Najhorší zážitok môjho života je snažiť sa priviesť k životu svoje vlastné dieťa. O to som vďačnejší, že tu máme niečo takéto aj na Slovensku," povedal a v tvári sa mu odrážala bolesť.

Ratovať dcérku začal potom, ako sa na monitore spustil alarm. S manželkou vyskúšali všetko možné. "Najskôr malú prevrátiť, pobúchať jemne po chrbátiku, polohovať, ale nič nefungovalo. Začala nám červenieť a okolo očiek a ústočiek modrať. Privinul som si ju k sebe a začal som jej dávať umelé dýchanie. Keď som ju držal v náručí, až sa mi podlomili kolená, pretože myšlienka, že ju nezachránim, že ju môžem stratiť, tej som sa neubránil," opísal v minulosti Boris pre Život.

Kým on dával dcérke umelé dýchanie, Lucka volala na číslo 112. "Poradili nám dať malú na tvrdú podložku a začať s masážou srdca. Vtedy nám opäť začala dýchať," dokončil rozprávanie, z ktorého stále tuhne krv v žilách. Jeho princeznička to zvládla a rastie ako z vody. Dnes robí rodičom veľkú radosť, no ani jeden z nich nikdy nezabudne na hrôzostrašné chvíle.

"Ďakujem RTVS, že ste mi pomohli sa odvďačiť za všetkých vďačných rodičov Fakultnej nemocnici v Martine. Vidieť tie malé telíčka odkázané na pomoc skvelých ľudí (nie len) z tejto nemocnice je oči otvárajúce," poďakoval bývalý hokejista na sociálnej sieti.