20. nov. 2023 o 15:47
TASR, Koktejl

Na úmrtie exministerky Lubyovej († 56) reagujú ľudia z vedy i politiky: Kolegovia sú zdrvení!

placeholder
Zomrela exministerka školstva Martina Lubyová († 56)
Zdroj: TASR

Slovensko zasiahla smutná správa.

Domáca politika
20. nov. 2023 o 15:47
Na úmrtie exministerky Lubyovej († 56) reagujú ľudia z vedy i politiky: Kolegovia sú zdrvení!

Slovensko zasiahla smutná správa.

Úmrtie vedkyne a bývalej ministerky školstva Martiny Lubyovej zasiahlo jej kolegov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Pre TASR vyzdvihli jej kvality. "Veľmi nás táto správa zasiahla. Je to pre nás veľká strata z pohľadu odbornosti aj kolegiality. Martina Lubyová bola výnimočná v nezdolnosti a neoblomnosti pri dosahovaní cieľov a bola tiež veľmi zásadová," povedala pre TASR riaditeľka Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) SAV Denisa Fedáková, ktorá bola Lubyovej blízka spolupracovníčka.

Vyzdvihla aj kontakty Lubyovej. "Mala mimoriadne vyvinutý zmysel pre spájanie ľudí pre spoločnú vec," doplnila Fedáková. Aj Ivana Studená, poverená vedením Prognostického ústavu CSPV SAV, vyzdvihla vedecké kvality Lubyovej. "Je to ľudská strata, s kolegami sme zdrvení. Martina bola mladá žena a jej odchod je strata aj pre oblasť, ktorej sa vedecky venovala," poznamenala pre TASR.

Akademička, vedkyňa a bývalá ministerka školstva Martina Lubyová zomrela v pondelok po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 56 rokov.

Drucker a Čaputová vyjadrili úprimnú sústrasť

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyjadril úprimnú sústrasť rodine zosnulej exministerky školstva Martiny Lubyovej. "V mene svojom a v mene ministerstva školstva vyjadrujem jej pozostalým úprimnú sústrasť. Česť jej pamiatke," uviedol Drucker.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodine, blízkym a kolegom akademičky, vedkyne a bývalej ministerky školstva Martiny Lubyovej. Uviedla to na sociálnej sieti.