20. nov. 2023 o 10:32
ČTK, Koktejl

Čierny deň u našich susedov: Naposledy vydýchol známy herec († 99)!

placeholder
V Divadle bratří Mrštíků Dušek stvárnil takmer tri stovky úloh. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Do umeleckého neba sa pobrala aj ďalšia osobnosť.

Zahraničné promi
20. nov. 2023 o 10:32
Čierny deň u našich susedov: Naposledy vydýchol známy herec († 99)!

Do umeleckého neba sa pobrala aj ďalšia osobnosť.

V Brne v pondelok nadránom zomrel herec Jiří Dušek, mal 99 rokov. Svoju kariéru spojil s Divadlem bratří Mrštíků, dnešným Mestským divadlom Brno. Venoval sa tiež televízii, filmu, dabingu, pedagogickej práci a komponovaniu hudby. O jeho úmrtí v pondelok ČTK informoval vnuk Jiří Duchoň.

Dušek sa narodil 14. februára 1924 ako Jiří Deutsch v Choline na Olomoucku v rodine pravoslávneho kňaza. Počas druhej svetovej vojny bol nútene nasadený, zatiaľ čo jeho otca nacisti väznili v koncentračnom tábore Buchenwald. Po vojne si rodina zmenila meno z Deutschových na Čechovi. Mladý herec ale nakoniec radšej siahol po priezvisku svojej matky, ktorá bola za slobodna Dušková.

V Divadle bratří Mrštíků Dušek stvárnil takmer tri stovky úloh. S divadlom skončil v roku 1990. Vraj si neželal, aby ho "z javiska vynášali nohami napred". V starobe sa podľa vnuka venoval počúvaniu vážnej hudby, čítaniu, záhrade a rodine. V roku 2014, spolu so Svetlanou Janotovou a Bolkom Polívkom, otlačil svoje dlane do chodníka slávy pred budovou Mestského divadla.

Česko-slovenská filmová databáza pri mene Jiří Dušek eviduje niekoľko desiatok filmov, seriálov a dokumentov. Zoznam je podľa rodiny neúplný, na obrazovke či filmovom plátne sa Dušek objavil v 499 úlohách. Napríklad v triptychu Via Lucis z roku 1992 stvárnil hlavnú úlohu Jana Amosa Komenského.

V rozhlase Dušek účinkoval nielen ako herec v inscenáciách, ale tiež ako hudobný režisér a skladateľ scénickej hudby. Venoval sa tiež pedagogickej činnosti a významný odkaz zanechal v dabingu. V roku 2009 dostal Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu.