07. okt. 2022 o 10:53
vmr, TASR, Koktejl

Otec Natálky († 19) po prepustení Dědečka: Keď sa to dozvedela manželka, odpadla a nemohli sme ju prebrať!

placeholder
Natália zomrela pri tragickej nehode na Zochovej.
Zdroj: Facebook/nh

Smútok a beznádej. To pociťujú rodiny obetí tragickej nehody na bratislavskej zastávke Zochova.

Slovensko
07. okt. 2022 o 10:53
Otec Natálky († 19) po prepustení Dědečka: Keď sa to dozvedela manželka, odpadla a nemohli sme ju prebrať!

Smútok a beznádej. To pociťujú rodiny obetí tragickej nehody na bratislavskej zastávke Zochova.

Obvinený Dušan Dědeček, ktorý v opitosti spôsobil víkendovú tragickú dopravnú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami, bude stíhaný na slobode. Vo štvrtok večer ho prepustil zo zadržania sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Informoval o tom hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

Rozhodnutie súdu pobúrilo Slovákov a zdrvený rodič jednej z obetí nezostal ticho. Regionálny politik Pavol Hamrák, ktorého 19-ročná dcérka Natália na mieste tragédie zomrela, vyjadril všetok svoj smútok a hnev na sociálnej sieti.

"Som otec mŕtvej Natálky. Okrem nej sú ešte 4 mŕtve deti a kopec ranených. Má ten sudca nejaké svedomie? Za takú spravodlivosť sme bojovali? Keď sa to dozvedela manželka, mamka Natálky, odpadla a nemohli sme ju prebrať. Dnes má meno Natálka a tento darček dostala k meninám od sudcu. Nech sa pán sudca príde pozrieť manželke do očí (každej matke zavraždených detí) a nech im povie, že ten vrah je ctihodný občan Bratislavy. Že vraj "náš človek už neexistuje", napísal zdrvený otec.

Stíhaný na slobode

"Súd nevzhliadol dôvod tzv. útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod tzv. preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva," priblížil hovorca k prepusteniu Dědečka na slobodu. Dodal, že súd konštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia.

"Podľa sudcu pre prípravné konanie rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o treste. Preto ani fatálnosť a neospravedlniteľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného," povedal Adamčiak.

Ako priblížil, o sťažnosti prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry proti tomuto rozhodnutiu bude na verejnom zasadnutí rozhodovať KS v Bratislave v piatok 14. októbra.

"Je to súdne rozhodnutie, s ktorým môžeme nesúhlasiť, ale treba ho rešpektovať," reagoval prokurátor Juraj Chylo. Okolnosti víkendovej nehody nechcel bližšie komentovať. Obvinený po prepustení zo zadržania na slobodu na otázky novinárov neodpovedal.

Dušan Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie. Obvinený pod vplyvom alkoholu šoféroval v nedeľu (2. 10.) neskoro večer auto, ktoré narazilo v centre Bratislavy do zastávky mestskej hromadnej dopravy - Zochova. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.