08. máj. 2023 o 19:00
lv, Koktejl

Pacient sa sťažoval na kašeľ: Z röntgenových snímok sa dvíha žalúdok! Aha, čo mu žilo v tele

placeholder
Pacient sa sťažoval na kašeľ. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zistenie, ktoré nečakal nik.

Správy
08. máj. 2023 o 19:00
Pacient sa sťažoval na kašeľ: Z röntgenových snímok sa dvíha žalúdok! Aha, čo mu žilo v tele

Zistenie, ktoré nečakal nik.

Šokujúce röntgenové snímky ukázali, že pacient, ktorý hľadal pomoc kvôli úpornému kašľu, bol zamorený zvyškami desiatok lariev pásomnice. Ľuďom sa pri pohľade na röntgenovú snímku, ktorú zverejnil brazílsky lekár, dvíha žalúdok. Vidno na nej stovky svetlých škvŕn, z ktorých každá predstavuje kalcifikované zvyšky parazita, píše Daily Mail.

Tento stav, nazývaný cysticerkóza, vzniká, keď sa larvy pásomnice, ktorá bežne prežíva v črevách, dostanú do tkanív, ako sú svaly alebo mozog. Tam vytvárajú stvrdnuté uzlíky podobné cystám, ktoré na dotyk prípomínajú hrče pod kožou. Hoci sú nepríjemné, vo všeobecnosti sú neškodné, keďže larvy neprežijú, ale cysty, ktoré tam zostanú, môžu spôsobiť problémy, ak sa vyvinú v mozgu alebo očiach.

Doktor Vitor Borin de Souza, lekár z nemocnice Hospital das Clínicas v Botucatu, sa o obrázky podelil v už vymazanom vlákne na Twitteri. „Cysticerkóza sa vzniká požitím vajíčok pásomnice (prítomných v črevách ľudí s pásomnicou). Nechcete ju chytiť? Pred konzumáciou si jedlo dobre umyte," uviedol.

Doktor de Souza dodal, že vo väčšine takýchto prípadov pacient nevyžaduje žiadnu liečbu. „Ak nemáte žiadne poranenie vo vnútri hlavy, miechy alebo očí, nemusíte sa ani liečiť. Tieto lézie sú kalcifikované, takže nie sú životaschopné cysticerky (larvy pásomnice). Ak to nespôsobuje žiadne ťažkosti, život ide ďalej," povedal.

Potvrdil však, že pacienta čaká vyšetrenie magnetickou rezonanciou, aby sa zistilo, či sa v mozgu nachádzajú nejaké cysty. Cysty na tomto mieste môžu byť potenciálne smrteľné. Zatiaľ čo bolesti hlavy a dokonca záchvaty sú bežné, takéto uzlíky môžu viesť aj k zmätenosti, závratom a stavu nazývanému hydrocefalus, nadbytku tekutiny v mozgu, ktorý, ak sa nelieči, môže byť smrteľný.

Na odstránenie cýst je v týchto prípadoch zvyčajne potrebný chirurgický zákrok. Cysty sa môžu dostať aj do očí, kde môžu spôsobiť rozmazané alebo narušené videnie a potenciálne spôsobiť infekciu. Samotné cysty sa môžu vyvinúť až niekoľko mesiacov alebo rokov po prvej infekcii vajíčkami pásomnice.

Pásomnica, ktorá môže spôsobiť cysticerkózu, je druh s názvom Taenia solium, známy aj ako pásomnica bravčová. Vajíčka tohto druhu sa prenášajú medzi ľuďmi prostredníctvom kontaminovaných výkalov, najčastejšie cez znečistené vodné zdroje alebo nedostatočnú hygienu rúk pri príprave potravín. Ľudia môžu pásomnicu dostať aj prostredníctvom kontaminovaných výrobkov z bravčového mäsa, hoci v tomto prípade sa vajíčka vyliahnuté v čreve nerozšíria do iných častí tela a nespôsobia cysticerkózu.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že cysty lariev Taenia solium vyvíjajúce sa v mozgu sú zodpovedné až za 70 % prípadov epilepsie v niektorých častiach sveta. Predpokladá sa, že ročne sa Taenia solium nakazí približne 2,5 milióna ľudí, pričom najčastejšie sa vyskytuje v chudobných oblastiach Ázie, Južnej Ameriky a východnej Európy. Ľudia, ktorí majú len cysticerkózu, na rozdiel od ľudí s aktívnou infekciou pásomnicou v črevách, nemôžu šíriť vajíčka na iných ľudí.