08. júl. 2024 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

Jednoduchý krok pomôže odhaliť tichého zabijaka: Trpíte tým v noci aj vy?

placeholder
Prelomový výskum odhalil spôsob na nájdenie tichého nočného zabijaka. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Patríte medzi rizikovú skupinu?

Zaujímavosti
08. júl. 2024 o 19:00
Jednoduchý krok pomôže odhaliť tichého zabijaka: Trpíte tým v noci aj vy?

Patríte medzi rizikovú skupinu?

Vedci predpokladajú, že jednoduchý krvný test by mohol odhaliť riziko závažného ochorenia, ktoré vás môže zabiť počas spánku. Ide o stav zvaný obštrukčné spánkové apnoe, ktorým trpí približne 8 percent celkovej populácie. Ako informoval portál The Sun, výskumníci tento test použili aj v ich prelomovej štúdii.

Spánkové apnoe je závažný stav.
Spánkové apnoe je závažný stav.
Zdroj: iStock

Závažný stav

Spánkové apnoe je stav, ktorý spôsobuje hlasné chrápanie a môže zastaviť vaše dýchanie počas spánku. Mnoho pacientov sa budí s pocitom dusenia alebo lapania po dychu, zatiaľ čo iní sú počas dňa mimoriadne unavení. Odborníci však tvrdia, že v zriedkavých prípadoch môže byť toto ochorenie aj smrteľné.

Niektoré štúdie tiež odhalili, že ak sa apnoe nelieči, pacienti majú o 30 percent vyššie riziko srdcových ochorení a o 60 percent vyššiu pravdepodobnosť mozgovej príhody. Medzi najčastejšie rizikové faktory rozvoja patrí vek, obezita, fajčenie, alkohol a cukrovka 2. typu.

Týmto stavom trpí obrovské množstvo ľudí.
Týmto stavom trpí obrovské množstvo ľudí.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Vedci z brazílskeho São Paula vytvorili novú štúdiu publikovanú v časopise European Archives of Oto-Rhino-Laryngology, ktorá sa snažila odhaliť, či by sa na predpovedanie pravdepodobnosti, že sa u niekoho vyvinie spánkové apnoe, dal použiť aj krvný test.

Tím preštudoval údaje od 854 dobrovoľníkov vo veku 20 až 80 rokov, ktorí v roku 2007 vykonali test na meranie ich indexu apnoe, ktorý počíta, koľkokrát sa dýchanie spomalí alebo zastaví počas hodiny spánku.

"Do 5 sa považuje za normálne. Päť až 15 je klasifikovaných ako mierne apnoe, 15 až 30 je stredne ťažké a viac ako 30 je ťažké," uviedla prvá autorka štúdie Vanessa Cavalcante-Silva s tvrdením, že takmer 55 % účastníkov nemalo žiadne príznaky ochorenia.

Problémová je jedna aminokyselina

Rovnaká skupina bola klasifikovaná aj podľa hladiny aminokyseliny s názvom homocysteín v krvi. Do 10 µmol/l sa považovalo za normálne, 10 až 15 µmol/l za stredné a viac ako 15 µmol/l za vysoké. "Keď sme porovnávali údaje, videli sme, že subjekty s vysokými hladinami homocysteínu mali tiež vyššiu mieru v indexe," dodala Cavalcante-Silva.

V druhej fáze výskumníci analyzovali údaje tých istých dobrovoľníkov, ale už z roku 2015. Mnohých z nich tím zámerne vynechal, pričom im zostala len skupina, ktorá pri prvom teste žiadne apnoe nemala. Tentoraz sa ukázalo, že iba 30 percent účastníkov nemalo príznaky. "V tejto fáze bolo cieľom zistiť, či je homocysteín faktorom pre rozvoj apnoe. Preto sme analyzovali iba údaje tých, ktorí predtým normálne spali," poznamenala Cavalcante-Silva.

Problém podľa vedcov spôsobuje jedna aminokyselina.
Problém podľa vedcov spôsobuje jedna aminokyselina.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Odborníci tvrdia, že hoci priniesla táto štúdia zaujímavé zistenia ohľadom spánkového apnoe, budú potrebné ďalšie skúmania.

"Teraz by bolo zaujímavé vykonať prácu s iným formátom, v ktorej by sa účastníci každoročne hodnotili a mohli by sme získať rozsiahlejšie údaje. Zatiaľ totiž nevieme, či apnoe spôsobuje zvýšenie hladiny homocysteínu v krvi alebo vysoká miera tejto aminokyseliny spôsobuje ťažké apnoe," vysvetlila profesorka Monica Levy Andersen s hypotézou, že by mohlo ísť o obojstrannú koreláciu.