Existuje nespočetné množstvo nepríjemných zdravotných stavov, pričom sa medzi nich radí aj bežný, no závažný syndróm karpálneho tunela. Lekári však tvrdia, že hoci ide o veľmi bolestivý stav, dá sa vyliečiť pomocou systematických krokov. Ako informoval portál Mirror, jeden doktor dokonca odhalil 60-sekundový test, pomocou ktorého môžete skontrolovať, či aj vy trpíte týmto stavom.
Závažný stav
Syndróm karpálneho tunela je stav, ktorý pomenúva ochorenie nervov, pričom ho najčastejšie môžete spozorovať prostredníctvom mravčenia či brnenia v oblasti dlane či prstov. Typicky sa táto diagnóza objavuje pri chorobách z povolania, ako napríklad pri manuálnej práci. Existujú však aj ďalšie rizikové skupiny, ktoré by si na tento stav mali dávať pozor. Ide hlavne o ľudí s nadváhou, tehotné ženy, pacientov s ochoreniami ako artritída a cukrovka, alebo ľudia, ktorých rodič či súrodenec trpí karpálnym tunelom.
Odborníci tvrdia, že príznaky syndrómu karpálneho tunela sa zvyknú objavovať postupne, pričom môžu aj zmiznúť a po čase sa znovu vrátiť. Bolesť je tiež podľa mnohých názorov oveľa horšia počas noci ako cez deň. Dôvodom je hlavne poloha ruky, ktorú máme počas spánku.
Test na odhalenie ochorenia
Ako však môžete skontrolovať, že trpíte týmto stavom? Doktor Myro Figura, ktorý pracuje ako anesteziológ a pedagóg na lekárskej fakulte v americkej Kalifornii, odhalil na TikToku jednoduchý 60-sekundový test, ktorým môžete odhaliť tento syndróm.
Video začína tým, že má doktor pritlačené k sebe chrbty rúk. "Toto sa nazýva Phalenov test a je to ten najlepší spôsob, ako diagnostikovať syndróm karpálneho tunela. Držte chrbty rúk spolu a ak do 60 sekúnd pocítite príznaky necitlivosti, brnenia či bolesti v palci, ukazováku alebo prostredníku, pravdepodobne trpíte týmto stavom. Dôvod, prečo to funguje, je ten, že syndróm zasahuje stredný nerv na zápästí. Tento pohyb na neho vyvíja tlak a ten neskôr posiela signály do týchto troch prstov," poznamenal.
Podľa odborníkov však existujú aj viaceré spôsoby, ako by ste mohli tento nepríjemný stav vyliečiť. Patrí k nim aj nosenie zápästnej ortézy, ktorú si môžete jednoducho kúpiť v lekárni či na internete. Pomocou nej môžete udržať zápästie rovné, čo zmierňuje tlak na nervy a prsty. Ak sa chcete cítiť lepšie, mali by ste ho nosiť niekoľko týždňov, a to aj počas noci.
Pomôcť by vám mohli aj cvičenia určené na pohyb zápästí a prstov, ako napríklad otáčanie či ohýbanie. Tieto jednoduché pohyby môžete vykonávať aj počas dňa, pričom ich je tiež potrebné robiť niekoľko týždňov, aby ste pocítili zlepšenie stavu. Vďaka tomu sa zabráni aj opätovnému vráteniu príznakov.
Nakoniec by ste sa tiež mali pokúsiť obmedziť aktivity, ktoré by mohli tento závažný stav spôsobovať. Ide hlavne o činnosti, pri ktorých je potrebné časté uchopenie pomocou zápästia, vrátanie držania ťažkých nástrojov, vykonávania domácich prác či hry na hudobnom nástroji.