16. okt. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

3 príznaky závažného stavu, ktoré viete odhaliť v ušiach: Ak sa toto ochorenie nelieči, môže byť smrteľné

placeholder
3 mierne príznaky závažného stavu, ktoré viete odhaliť v ušiach. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Ochorenie môže byť aj smrteľné, ak sa nelieči.

Zdravie
16. okt. 2024 o 20:00
3 príznaky závažného stavu, ktoré viete odhaliť v ušiach: Ak sa toto ochorenie nelieči, môže byť smrteľné

Ochorenie môže byť aj smrteľné, ak sa nelieči.

Stotisíce ľudí na Slovensku a milióny po celom svete trápi závažné ochorenie s názvom cukrovka 2. typu, ktoré je spôsobené trvalo vysokou hladinou cukru v krvi. Problémom však podľa odborníkov je, že ďalších niekoľko miliónov ľudí ani nevie, že ňou trpia. Ako informoval portál The Sun, hoci má tento stav množstvo príznakov, niektoré z nich môžete pozorovať aj v ušiach. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Cukrovka môže ovplyvniť aj vaše uši

Audiológ Rob Ormerod zo spoločnosti Bayfields Opticians and Audiologists upozornil, že akékoľvek nečakané zmeny vo vašom sluchu môžu byť varovným signálom, že trpíte cukrovkou 2. typu. Ochorenie, ktoré sa zvyčajne spája so staršími ľuďmi, totiž čoraz častejšie postihuje aj dospelých mladších ako 40 rokov. Odborníci tvrdia, že je potrebné tento stav neustále kontrolovať, aby sa zabránilo dlhodobému poškodeniu ciev, nervov a orgánov.

Príznaky cukrovky 2. typu zahŕňajú najmä väčší smäd, potrebu častejšieho močenia, rozmazané videnie či pomaly sa hojace rany. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že niektoré symptómy sa môžu objaviť aj vo vašich ušiach. "Vysoká a nízka hladina cukru v krvi, ktorou trpia diabetici, môže ovplyvniť prietok krvi a spôsobiť poškodenie ciev vo vnútornom uchu, čo rôznymi spôsobmi ovplyvňuje ich zdravie," informoval Ormerod. Ako sa teda toto ochorenie môže prejaviť v ušiach?

Cukrovka trápi milióny ľudí po celom svete.
Cukrovka trápi milióny ľudí po celom svete.
Zdroj: iStock

1. Pretrvávajúce infekcie ucha

Väčšina z nás nepovažuje ušnú infekciu za nebezpečnú, pretože je veľmi častá a po niekoľkých dňoch zmizne. Ak vás však toto miesto neustále bolí a dráždi, môže to byť príznakom cukrovky. "Diabetici sú náchylnejší na infekcie uší. Je to spôsobené zníženým prietokom krvi, čo môže znížiť silu vášho imunitného systému a schopnosť bojovať proti baktériám," odhalil audiológ.

Ormerod pre odhalil niekoľko rád, ako sa infekcii vyhnúť, ak ste náchylní. "Dôležité je dodržiavať všeobecné zásady prevencie, napríklad nestrkať si do uší vatové tyčinky a pri plávaní používať štuple do uší. Bakteriálne infekcie ucha sa dajú liečiť antibiotikami, ale ak sa často opakujú, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý vám ponúkne ďalšie dostupné možnosti liečby," vysvetlil.

Diabetici sú náchylnejší na ušné infekcie.
Diabetici sú náchylnejší na ušné infekcie.
Zdroj: iStock

2. Tinitus

Počujete v uchu podivné zvonenie, syčanie alebo bzučanie? Nemusí to znamenať, že sa vás vo vašom okolí snaží niekto vytočiť. V skutočnosti môže ísť o nezvyčajný stav zvaný tinitus.

Hoci je podľa odborníkov častou príčinou tohto javu užívanie niektorých liekov alebo úzkosť a depresia, audiológ varoval, že za to môžu byť zodpovedné aj chronické ochorenia, ako je cukrovka. "Deje sa to, pretože vnútorné ucho alebo slimák je závislý na kyslíku a glukóze v krvi, aby mohol efektívne fungovať. Diabetes má priamy vplyv na hladinu glukózy v dôsledku abnormálnej hladiny inzulínu, čo môže viesť k tinitu," poznamenal Ormerod.

Audiológ však upozornil, že by ste nemali robiť unáhlené závery. "Ak trpíte týmto stavom, je dôležité navštíviť odborníka. Ten totiž musí v prvom rade zistiť príčinu, pretože môže ísť o nahromadený ušný maz, ktorý sa dá okamžite liečiť. V momente stanovenia diagnózy je k dispozícii niekoľko možností liečby vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie a načúvacích prístrojov," povedal.

Aj tinitus môže byť spôsobený cukrovkou.
Aj tinitus môže byť spôsobený cukrovkou.
Zdroj: iStock

3. Strata sluchu

Mnohí predpokladajú, že strata sluchu je prirodzeným vedľajším účinkom starnutia, ale často ju spôsobujú aj ochorenia, ako je napríklad cukrovka. Výskumy ukazujú, že ľudia s diabetom majú dvojnásobne vyššie riziko straty sluchu. Tento stav je často ťažké odhaliť, pretože k nemu dochádza postupne, ale ak máte problémy s počúvaním rádia alebo sledovaním televízie a neustále zvyšujete hlasitosť na svojich zariadeniach, môže to byť spôsobené zhoršením sluchu," uviedol audiológ.

Ormarod preto odporučil, aby ste sa v tomto prípade nechali vyšetriť odborníkom. "Namiesto zvyšovania hlasitosti, ktoré môže poškodiť uši a viesť k ďalšej strate sluchu, je dôležité navštíviť audiológa. Ten dokáže presne posúdiť kvalitu vášho sluchu a v prípade potreby poskytnúť vhodné riešenia," vysvetlil.

Cukrovka môže spôsobiť aj stratu sluchu.
Cukrovka môže spôsobiť aj stratu sluchu.
Zdroj: iStock