01. mar. 2024 o 05:00
jž, TASR, Koktejl

Petra Vlhová mesiac po dramatickej nehode: VIDEO, ktoré hovorí za všetko!

Pomaly sa vracia späť do formy.

Domáce promi
01. mar. 2024 o 05:00
Petra Vlhová mesiac po dramatickej nehode: VIDEO, ktoré hovorí za všetko!

Pomaly sa vracia späť do formy.

Celá Jasná stíchla 20. januára, keď naša profesionálna zjazdová lyžiarka Petra Vlhová (28) spadla na pretekoch. Podľa jej slov sa práve na túto trať obzvlášť tešila, pretože sa v Jasnej učila ako malá lyžovať. Pád spočiatku nevyzeral moc vážne, no opak bol pravdou. Petru zniesli záchranári v záchranných saniach a hneď ju odviezol vrtuľník do nemocnice, kde zistili, že má poranené väzy v kolene.

Spolu so svojim tímom sa rozhodla pre konziliárne vyšetrenie vo Švajčiarsku s tímom doktora Oliviera Siegrista z Hospital du Valais, kde podstúpila aj samotnú operáciu. Už pred operáciou ale bola nutnú fyzioterapia, aby bol zákrok čo najúspešnejší, no cvičenie je veľmi dôležitá najmä po zákroku. "Hneď na druhý deň po operácii sme začali s rehabilitáciou. Ideme podľa protokolu od pána doktora a podľa úkonov, ktoré boli počas operácie robené. Najbližších šesť týždňov nemôžeme plne zaťažiť pravú nohu z dôvodu fixovaného menisku," avizoval po operácii Petrin fyzioterapeut Milan Gašpárek.

S pravidelným cvičením naďalej pokračujú a Petra na sociálnu sieť pridala video, ako chodí na bežeckom páse s takzvanou vákuovou technológiou, v ktorom vzniká nulová gravitácia. "Pomaly ďalej zájdeš," napísala k videu, ktoré nájdete nad článkom.

Rehabilitačné bežecké pásy môžu kombinovať negatívny vákuový odpor napríklad s infračerveným ohrevom, aromaterapiou, kryoterapiou alebo kolagénovou lampou. Takáto technika je využívaná na pomoc pacientovi pri učení sa chodiť alebo na zlepšenie ťažkostí s chôdzou. Pomáha s rovnováhou a nervovo-svalovou koordináciou.

Konkrétne bežiaci pás, ktorý využíva Petra, využíva technológiu, ktorá umožňuje tréning chôdze s úplnou podporou hmotnosti tela. Tlak vzduchu môže znížiť telesnú hmotnosť pacienta až o 100 % a tréning chôdze sa môže začať už v prvej fáze zotavovania po rôznych pooperačných a poúrazových stavoch. Petre držíme palce, nech sa čo najrýchlejšie zotaví!