19. nov. 2023 o 06:00
žani, Koktejl

Kňažko reaguje na kritiku od ľudí, ktorým sa žije ťažko: Ostrý odkaz Slovákom!

placeholder
Kňažko je jednou z osobností Nežnej revolúcie.
Zdroj: TASR

Nežná revolúcia bola významným medzníkom slovenských dejín.

Domáce promi
19. nov. 2023 o 06:00
Kňažko reaguje na kritiku od ľudí, ktorým sa žije ťažko: Ostrý odkaz Slovákom!

Nežná revolúcia bola významným medzníkom slovenských dejín.

Viedla k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československej socialistickej republike (ČSSR). V piatok 17. novembra uplynulo 34 rokov od jej začiatku. Na tribúnu sa vtedy pred desaťtisíce ľudí postavil Milan Kňažko, ktorý si na udalosti po rokoch zaspomínal pre RTVS.

Herec a bývalý politik na to nikdy nezabudne. "Netušili sme, ako to celé môže dopadnúť, pretože všetky takéto verejné vystúpenia v priebehu 40 rokov dopadli zle," priblížil udalosti novembra 1989.

Išli do absolútneho neznáma, až neskôr sa dozvedeli, čo im hrozilo. "Tu na strechách boli ostreľovači a dozvedeli sme sa, že sú v pohotovosti ľudové milície, vojsko, polícia, tajná polícia a napokon tu bola sovietska okupačná armáda. Ale mali sme jedno šťastie, všetci, že už nás bolo 50 000 a viac, každým dňom to stúpalo. Už sa neodvážili zasiahnuť," priblížil herec.

Slobodu a demokraciu by sme si mali podľa Kňažka vážiť aj dnes. Stáva sa mu, že číta či počuje, ako ľudia nadávajú „na tribúnu“, pretože sa im ťažko žije a nežijú tak, ako si to predstavovali, najmä ekonomicky. „Všetci by si mali uvedomiť, že tie tribúny, a súčasne aj všetci tí, ktorí boli na námestiach, teda November ako taký, sú zodpovední iba za to, že máme slobodné voľby. Za všetko ostatné treba viniť, ak niekto chce nájsť vinníka, toho, koho sme si zvolili. Pri každých voľbách je to inak. S tým už novembrové tribúny nemajú nič spoločné,“ dodal na záver.