28. sep. 2023 o 19:00
emd, Koktejl

Dievčatko sa narodilo s krásnymi modrými očami, aj keď nik iný v rodine také nemá: Dôvod je príliš krutý!

placeholder
Aretria mala nádherné žiarivé oči, nikto však nepredpokladal, že je to zlé znamenie.
Zdroj: Facebook/Louise Bice

Dieťatku diagnostikovali zriedkavé ochorenie, ktoré spôsobuje slepotu.

Zaujímavosti
28. sep. 2023 o 19:00
Dievčatko sa narodilo s krásnymi modrými očami, aj keď nik iný v rodine také nemá: Dôvod je príliš krutý!

Dieťatku diagnostikovali zriedkavé ochorenie, ktoré spôsobuje slepotu.

Malá Aretria Biceová sa narodila s veľkými modrými očami napriek tomu, že nikto iný v rodine ich také nemá. Cudzí ľudia ju každý deň niekoľkokrát chválili za jej krásne očká, ktoré mama Louise milovala. O 6 mesiacov neskôr sa však všetko zmenilo. Akékoľvek svetlo spôsobilo, že dievčatko začalo kričať od bolesti, uviedla pre The Mirror 34-ročná mama Louise.

Po tom, ako sa Aretria 20. októbra 2022 narodila, sa jej veľké oči stali zdrojom mnohých komplimentov od priateľov a rodiny. Dokonca aj lekári a zdravotné návštevy ich považovali za milé a nikto sa nezmienil o žiadnych rizikách. Keď si Louise 20. mája odskočila do obchodu, po 15 minútach sa vrátila a zistila, že niečo nie je v poriadku. "Connor mi v to ráno poslal spoločnú fotografiu, keď som bola vonku, a jej oči boli v poriadku. Keď som sa vrátila, jej pravé oko bolo zakalené. Ešte som ani nestihla prejsť dverami, keď som si povedala, že ju musíme okamžite vziať na pohotovosť," povedala Louise.

Louise a jej 29-ročný partner Connor Bice si najprv mysleli, že sa ich najmladšia dcéra mohla do oka trafiť hračkou. Rodine však lekári povedali, že Aretria má vážny prípad obojstranného vrodeného glaukómu - genetickej abnormality, pri ktorej dochádza k extrémnemu a rastúcemu tlaku na zrakový nerv. V júni podstúpila štvorhodinovú operáciu v detskej nemocnici v Birminghame, aby sa tlak zmiernil, ale následné testy ukázali, že operácia zlyhala. V auguste podstúpila druhú operáciu a jej rodičia čakajú na výsledky.

"Nikdy som neočakávala, že tie krásne veľké oči budú zlou vecou. Špecialisti jej museli urobiť strašné testy a dozvedela som sa, že už stratila časť zraku na oboch očiach. Po dvoch operáciách stále nevieme, čo bude ďalej, na pravom oku jej už zostalo len päť percent zraku," povedala zronená matka pochádzajúca z Mansfieldu v grófstve Nottinghamshire.

"Má veľké bolesti a neviem, či zvládne ďalšiu operáciu. Keby sa nám to podarilo diagnostikovať skôr, ako sa jej tlak vymkol spod kontroly, nemusela byť teraz na jedno oko slepá. Keby niekto povedal, že je to divné, že má príliš veľké oči, možno by sme to dali vyšetriť, ale nikto z nás ani len netušil, že je to nebezpečné," dodala.

Lekári dievčatku zistili vysoký očný tlak, ale nevedeli prísť na to, prečo k nemu došlo. Špecialisti v nemocnici uviedli, že videli len niekoľko podobných prípadov. Lekári vysvetlili, že dievčatko potrebuje operáciu, ale varovali, že aj tak bude na horšie oko vidieť len veľmi slabo, pretože už došlo k poškodeniu. "Lekári povedali, že bola od narodenia vystavená vysokému tlaku v oku, pretože systém odvádzania tekutín sa v jej oku nevytvoril správne, keď bola ešte v maternici," vysvetlila mamička.

Po štvorhodinovom zákroku nasledoval mesiac aplikovania očných kvapiek šesťkrát denne a Aretria mala týždeň na tvári nalepené ochranné očné štíty. "Asi týždeň po tom sme nespali a dúfali sme, že to bude poslednýkrát. Ale o dva týždne neskôr, keď sme sa vrátili na pooperačné vyšetrenie, boli hodnoty tlaku ešte vyššie ako predtým. Operácia zlyhala," povedala nešťastná Louise.

Druhá operácia sa uskutočnila 18. augusta a po nej opäť nasledovala vyčerpávajúca rekonvalescencia, po ktorej dievčatko nerozumelo, prečo sa to všetko deje. Louise a Connor sa obávajú, že sa jej zrak zhorší aj na zdravom oku. Louise chce varovať rodičov, aby si dávali pozor na varovné príznaky. "Predtým dostávala pochvaly za svoje oči šesť alebo sedemkrát denne. Teraz sa cítim veľmi trápne, keď mi to ľudia hovoria. Z estetického hľadiska to tak môže byť, ale mať tieto veľké, krásne oči nie je vždy dobrá vec. Keby sme to vedeli skôr, možno by teraz nebola slepá na pravé oko," povedala.