01. júl. 2025 o 22:54
TASR, Koktejl

Historické horúčavy v Anglicku: Jún bol najteplejší od začiatku meraní v roku 1884!

placeholder
Británia nedávno zaznamenala doteraz najteplejší deň v aktuálnom roku. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Extrémne výkyvy počasia majú na svedomí klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou.

Počasie
01. júl. 2025 o 22:54
Historické horúčavy v Anglicku: Jún bol najteplejší od začiatku meraní v roku 1884!

Extrémne výkyvy počasia majú na svedomí klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou.

Uplynulý jún bol pre Anglicko podľa predbežných meraní najteplejší od začiatku meraní z roku 1884, v prípade celého Spojeného kráľovstva išlo o druhý najteplejší jún. Británia okrem toho v utorok zaznamenala doteraz najteplejší deň v aktuálnom roku. Oznámila to v utorok tamojšia meteorologická služba, píše TASR podľa agentúr AFP a DPA.

V Anglicku bola v júni rekordná priemerná teplota 16,9 stupňa Celzia. Na území celého Spojeného kráľovstva to bol druhý najteplejší jún, teplejšie v júni tam bolo v roku 2023. Vo Walese bol tohoročný jún tretím najteplejším. Takýto teplý mesiac nasledoval po tom, ako Spojené kráľovstvo zaznamenalo v tomto roku svoju najteplejšiu a najslnečnejšiu jar za viac ako storočie.

V utorok popoludní v obci Writtle v grófstve Essex namerali 34,4 stupňa Celzia, čo je dosiaľ najvyššia tohoročná teplota v Británii. Meteorológovia očakávajú, že toto číslo ešte porastie, keď budú mať k dispozícii údaje z celej krajiny. Doteraz bol tohoročným najteplejším dňom v Spojenom kráľovstve 21. jún, keď v obci Charlwood v grófstve Surrey namerali 33,2 stupňa Celzia.

K tejto hodnote sa v pondelok priblížilo teplotné maximum (33,1 stupňa Celzia) na londýnskom letisku Heathrow. Grandslamový turnaj vo Wimbledone zaznamenal v pondelok najteplejší otvárací deň v histórii a zaviedol pre horúčavy pravidlo zamerané na ochranu hráčov. Na niektorých častiach Anglicka platili v utorok výstrahy pred horúčavami varujúce pred zdravotnými rizikami najmä zraniteľnejšiu časť populácie.

Vedci na celom svete sa zhodujú, že extrémne výkyvy počasia majú na svedomí klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou a nárastom emisií skleníkových plynov vznikajúcich pri spaľovaní fosílnych palív.