Patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov medzivojnovej divadelnej a filmovej avantgardy a bol vedúcou osobnosťou pražského Osvobozeného divadla. Jan Werich († 75) sa stal fenoménom inteligentného a dôvtipného humoru, ktorý mal túžiť po synovi, no netušil, že už jedného má, píše web Prima ženy. O tom, kto je jeho biologický otec, sa známy český herec herec Jiří Petrášek (68) dozvedel až ako 24-ročný.
Chlapec mal asi prvý rok a pol svojho života meno po slávnom otcovi, ale potom si ho adoptovali z kojeneckého ústavu noví rodičia a premenovali ho. Kto je jeho biologická matka, však dodnes netuší, no myslí si, že na 99 % by to mohla byť slávna tanečnica, herečka a speváčka francúzskeho pôvodu Manon Chafour († 56), za ktorou Ján Werich chodil na pražskú Rybnú ulicu.
Či Jan Werich tušil, že niekde po svete behá jeho syn, sa už nedozvieme a Petrášek to riešil aj s niekoľkými ľuďmi. „Myslím si, že o mne možno ani nevedel. Ich posledná gazdiná mi hovorila, že otec si syna veľmi prial. Ale vzhľadom na to, že nie som synom manželským, môžeme sa len domnievať, ako tomu naozaj bolo. Veľmi ma mrzí, že sme sa nikdy nestretli. Rád by som ho stretol bez toho, aby som akokoľvek zanevrel na svojich adoptívnych rodičov,“ prezradil kedysi.
Aj keď až do Werichovej smrti o sebe nevedeli, v Prahe sa asi dvakrát stretli, z toho raz na Kampe. V hlave mu utkvela scéna ako z filmu, keď na seba narazili a Jiřího Wericha pozdravil. Ikona českej kinematografie ho odzdravila a asi po 20 krokoch sa obaja otočili a dlho sa na seba pozerali. „Dodnes nepochopím, prečo. Hodili sme na seba taký zvláštny pohľad a úsmev a zase sme pokračovali ďalej,“ spomínal v roku 2020 v relácii Face To Face.
Zaujímavý moment zažil aj na vysokej škole ekonomickej, keď sa ho profesor spýtal, či nie je s ním rodina. „Vyučujúci sa ma spýtal: ‚Pozorujem vás pri prednáškach. Vy mi zasahujete do výučby, máte všelijaké bonmoty, tie pohyby a niekedy aj ten hlas tam skĺzne... Nemáte niečo spoločného s Werichom?‘ Vtedy som poctivo odpovedal, že nie. Ešte som nič netušil,“ zakončil Petrášek.
Jan Werich sa narodil 6. februára 1905 na pražskom Smíchove do rodiny poisťovacieho úradníka. Pri krste dostal meno Jan Křtitel František Serafínský Werich. Krátko po narodení sa jeho rodičia rozviedli a malý Jan pripadol do starostlivosti otca. Počas prvej svetovej vojny ale musel otec narukovať a tak sa o neho starala matka.
Bol jedináčikom a podľa vlastných slov tým celý život trpel. Na reálnom gymnáziu sa začalo Werichovo priateľstvo s Jiřím Voskovcom, s ktorým vytvoril nerozlučnú umeleckú dvojicu. Na základe viacerých disciplinárnych priestupkov však musel zo školy odísť a doštudovať na gymnáziu na Smíchove.
Po maturite sa v roku 1924 rozhodol pre štúdiá práv na Univerzite Karlovej (UK) v Prahe, ktoré ale nedokončil. Od roku 1927 sa natrvalo venoval divadelnej činnosti. Spolu s Voskovcom zakotvil v Osvobozenom divadle a vytvorili kultovú značku V+W. Úspech tejto divadelnej scény odštartovala hneď ich prvá hra Vest Pocket Revue, ktorá mala premiéru 19. apríla 1927 a dočkala sa vyše 200 repríz.
K Werichovým nezabudnuteľným filmovým úlohám patrí hlavná dvojrola v kultovej komédii Císařův pekař a Pekařův císař a rola kráľa v nesmrteľnej rozprávke Byl jednou jeden král. Svoj talent predviedol tiež v populárnych filmoch Hudba z Marsu, Baron Prášil či Až přijde kocour.
Za svoju celoživotnú umeleckú tvorbu získal viacero ocenení, medzi nimi Štátnu cenu, Zlatého krokodíla a Medailu Za zásluhy II. stupňa in memoriam. Národný umelec Jan Werich zomrel po ťažkej chorobe 31. októbra 1980 v Prahe vo veku 75 rokov. Jeho hrob sa nachádza na Olšanských hřbitovech, hneď vedľa Jiřího Voskovca.