19. máj. 2024 o 13:00
mob, Koktejl

Herci zo seriálu Chalupáři si prišli na kráľovské honoráre: Pozrite, kto zarobil najviac!

placeholder
Jiří Sovák a Josef Kemr v seriáli Chalupáři.
Zdroj: reprofoto/ seriál Chalupári

Ich honoráre často aj niekoľkokrát prevyšovali bežné mzdy.

Zahraničné promi
19. máj. 2024 o 13:00
Herci zo seriálu Chalupáři si prišli na kráľovské honoráre: Pozrite, kto zarobil najviac!

Ich honoráre často aj niekoľkokrát prevyšovali bežné mzdy.

Jedenásť dielny seriál Chalupáři patrí medzi klenoty československej kinematografie a od roku 1975 ho na televíznych obrazovkách reprízovali mnohokrát. Niet sa čomu diviť. Pred kamery sa spoločne postavili tí najlepší herci - Jiří Sovák, Josef Kemr, Vladimír Menšík, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer či Jiřina Bohdalová.

Väčšina z nich si prišla za účinkovanie v tomto seriáli na pekné peniaze, o ktorých sa mohlo v minulom režime obyčajným ľuďom iba snívať. Ich honoráre často aj niekoľkokrát prevyšovali bežné mzdy.

Všetko to záviselo od titulu, ktorý dostal umelec od komunistickej strany. Národný umelec mohol za jeden natáčací deň inkasovať 1300 korún československých, zatiaľ čo zaslúžilý umelec dostal 800. Ako ďalej píše CNN Prima news, ostatní herci a herečky mali za jeden natáčací deň v priemere 400 korún. Pre porovnanie, v roku 1985 zarobil človek v priemere 2 920 Kčs za mesiac.

Titulom národný umelec sa mohli hrdiť napríklad Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský, Jiřina Švorcová, František Filipovský, Josef Větrovec, Miloš Nedbal, Martin Růžek, Jaroslav Marvan alebo Vladimír Menšík. Vďaka tomu mali garantované najvyššiu možnú výplatu.

Jiřina Bohdalová, Jiří Adamíra, Josef Bláha, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Jirásková, Jaromír Hanzlík či Jiří Sovák zasa patrili do kategórie zaslúžilých umelcov.

V seriáli Chalupáři za svoju rolu vodiča Tondy Čiháka obdržal Menšík honorár vo výške 108 000 Kčs, čo boli v tom čase neuveriteľné peniaze, píše web kafe.cz. Naopak hlavné postavy si zarobili o niečo menej. Jiří Sovák za stvárnenie Evžena Humla zinkasoval takmer 70-tisíc korún a rovnakú sumu dostal aj jeho parťák Josef Kemr.

O poznanie horšie na tom bola herečka Gabriela Vránová. Tá si zahrala síce vedľajšiu, ale veľmi dôležitú úlohu. Ako odmenu však dostala iba 12 000 Kčs.