30. sep. 2023 o 06:55
TASR, krsk, mob, Koktejl

Voľby 2023 ONLINE: Všetky volebné miestnosti na Slovensku sa uzatvorili!

placeholder
Začali sčítavať hlasy zo zahraničia.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Celodenný priebeh z predčasných parlamentných volieb do NR SR môžete sledovať ONLINE na Koktejl.sk!

Domáca politika
30. sep. 2023 o 06:55
Voľby 2023 ONLINE: Všetky volebné miestnosti na Slovensku sa uzatvorili!

Celodenný priebeh z predčasných parlamentných volieb do NR SR môžete sledovať ONLINE na Koktejl.sk!

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska ide o deviate parlamentné voľby v poradí. O priazeň voličov sa uchádza 25 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Ľudia hlasujú za plentou. Hlasovacie lístky dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom, približuje ministerstvo vnútra. Voliči si za plentou vyberú jeden hlasovací lístok, prípadne na ňom udelia aj preferenčné krúžky, najviac však štyri. Lístok vložia do obálky a potom ju vhodia do volebnej schránky.

Po uzatvorení volebných miestností sa začnú spočítavať hlasy. Štatistici budú priebežné výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 1. októbra.

22:46 Náš ONLINE prenos z predčasných parlamentných volieb 2023 je na konci. Ďakujeme Vám za pozornosť!

22:45 VŠETKY VOLEBNÉ MIESTNOSTI NA SLOVENSKU SA ZATVORILI!

22:30 Všetky volebné miestnosti v okresoch Komárno a Nové Zámky sa zatvorili o 22.00 h. Okresné volebné komisie zhodnotili priebeh volieb na juhu Nitrianskeho kraja ako pokojný a bezproblémový. Volebná účasť v okrese Nové Zámky bola podľa členov okresnej volebnej komisie najvyššia za posledné roky. Rovnakú skúsenosť potvrdil aj predseda Okresnej volebnej komisie v Komárne. Podľa jeho vyjadrenia sa v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami účasť zvýšila zhruba o 20 percent. Záujem voliť mali najmä obyvatelia Komárna, v menších obciach záujem o voľby nebol taký výrazný. V okrese Komárno bolo vytvorených celkovo 103 okrskov, v okrese Nové Zámky bolo vytvorených 136 okrskov. (TASR)

22:28 Predčasné parlamentné voľby v okrese Banská Bystrica boli pokojné a bezproblémové. Pre TASR to v sobotu potvrdila zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Banskej Bystrici Dagmar Albertová. Banskobystrický okres mal 130 okrskov, najpočetnejší bol v krajskom meste, kde ich bolo 78. Ako dodala, podľa reakcií z okrskov bol záujem o tieto voľby oveľa vyšší než v predchádzajúcich voľbách. (TASR)

22:15 Počas parlamentných volieb v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nedošlo k žiadnemu vážnemu narušeniu volebnej soboty. Presne o 22.00 h sa zatvorili všetky volebné miestnosti v okresoch Nitra a Zlaté Moravce. Priebeh parlamentných volieb v okrese Nitra bol pokojný, okrskové volebné komisie nezaznamenali žiadne incidenty. (TASR)

22:10 Sobotné voľby do Národnej rady SR boli na hornej Nitre pokojné a bez väčších problémov. Pre TASR to uviedli zástupcovia okresných volebných komisií (OVK) v Bánovciach nad Bebravou a Prievidzi, kam spadá i okres Partizánske. Účasť zhodnotili ako vyššiu, prípadne vysokú. Voľby v okrese Bánovce nad Bebravou boli bez problémov a v poriadku, uviedla pre TASR zapisovateľka OVK v Bánovciach nad Bebravou Emília Kšiňanová. V okrese Prievidza bolo vytvorených 135 volebných okrskov, v okrese Partizánske 50. Svoj hlas v okrese Bánovce nad Bebravou mohli občania odovzdať celkovo v 62 okrskoch. (TASR)

22:00 Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorila, komisie začínajú sčítavať hlasy. Keďže v niektorých okrskoch sa hlasovanie predlžuje, do 22.45 h platí stále volebné moratórium a prvé výsledky sa zverejnia až po tomto čase.

Dlhšie hlasujú v jednom z volebných okrskov na Základnej škole Gessayova 2 v bratislavskej Petržalke. Jeden z členov komisie mal totiž zdravotné problémy a museli zasahovať aj záchranári. Hlasovanie sa predĺžilo aj vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie, kde zomrel po kolapse 78-ročný volič. (TASR)

21:58 Sobotňajšie parlamentné voľby v Košickom kraji boli aj tesne pred zatvorením volebných miestností pokojné, zaobišli sa bez vážnych incidentov. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie (OVK). „Riešili sme v podstate len drobnosti, išlo skôr o usmernenia. Nič závažné sa nestalo,“ povedala pre TASR podpredsedníčka OVK Košice Mária Sadovská s tým, že po 22.00 h sú pripravení prijímať a kontrolovať zápisnice volebných okrskov.

Doterajší bezproblémový priebeh volieb bol aj v okrese Košice-okolie, čo potvrdil podpredseda tejto OVK Anton Čekan. Okrem pečiatok obce na hlasovacej obálke, na ktorej farbe však nezáleží, v okresoch Michalovce a Sobrance neevidovali žiadne hlásenia, ktoré by mohli narušiť priebeh volieb. (TASR)

21:35 Členovia okrskovej volebnej komisie, pod ktorú spadá Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, sa v sobotu podvečer museli vrátiť späť do zdravotníckeho zariadenia aj s prenosnou urnou, aby mohli odvoliť štyria voliči s hlasovacími preukazmi. Celovo tak v nemocnici v predčasných parlamentných voľbách hlasovalo 76 pacientov a zamestnancov. Ako pre TASR uviedla zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Ľubica Letková, dodatočné nahlásenie voličov pravdepodobne súviselo s návštevnými hodinami, počas ktorých sa ľudia dostali k preukazom. (TASR)

20:55 Pri volebnej miestnosti v obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok musela polícia riešiť hádku niekoľkých desiatok ľudí, začínajúci konflikt však nakoniec rýchlo vyriešila. „Pri volebnej miestnosti sa zhromaždilo viac ľudí naraz a hádali sa o to, kto pôjde prvý dovnútra. Všetko sa však vyriešilo dohovorom a nebolo tak nutné ráznejšie zasahovať,“ priblížila krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová. (TASR)

20:45 Asi 55 % z viac ako 1000 zapísaných voličov vo volebnom okrsku, umiestnenom v Materskej škole na Bystrickom rade vo Zvolene, prišlo odovzdať do 20:00 hod. svoj hlas stranám a kandidátom v parlamentných voľbách 2023. Ľudia chodili počas celého dňa priebežne. Viac voličov zaznamenali v mladšej vekovej kategórii, ale dosť často prichádzali aj tí najstarší dôchodcovia. O prenosnú urnu požiadalo 12 voličov. Vo Zvolene je vytvorených 38 volebných okrskov. (TASR)

20:43 V obci Donovaly v okrese Banská Bystrica do 20.00 h odvolilo viac ako 300 ľudí s hlasovacími preukazmi. Išlo najmä o turistov a rekreantov, pomerne vysoká je zatiaľ aj účasť miestnych obyvateľov. Predsedníčka tamojšej volebnej komisie Anna Palúchová prezradila, že mimo obyvateľov Donovál v obci volili napríklad ľudia z východu Slovenska, Bratislavy i Oravy. Na Donovaloch je zapísaných vyše 200 voličov, volebnú účasť zvýšili najmä turisti či cyklisti. (TASR)

Na sníme voliči zo zariadenia pre seniorov Seniorville v obci Jablonové na Záhorí, ktorí volili prostredníctvom prenosnej volebnej urny.
Na sníme voliči zo zariadenia pre seniorov Seniorville v obci Jablonové na Záhorí, ktorí volili prostredníctvom prenosnej volebnej urny.
Zdroj: TASR

20:40 V obci Kopčany v okrese Skalica majú oproti predchádzajúcim voľbám zvýšený počet ľudí, ktorí nie sú obyvateľmi obce. „Máme v obci významné podujatie Návrat F. Š. Lotrinského na panstvá Holíč a Hodonín, ktoré je spojené s ukončením turistickej sezóny v žrebčíne z čias Márie Terézie. Pravdepodobne práve vďaka tomuto podujatiu sme tu mali zvýšený počet ľudí, ktorí hlasovali s voličským preukazom,“ informoval zapisovateľka volebnej okrskovej komisie Iveta Uhrová. (TASR)

20:35 V najväčších bratislavských mestských častiach sú sobotné voľby do Národnej rady (NR) SR naďalej pokojné, bez problémov a incidentov. Mnohé volebné okrsky hlásia výrazne vysokú účasť voličov. (TASR)

20:00 V bratislavských Jarovciach odvolil na hlasovacie preukazy počas sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR aj 25-členný súbor Agentúry Hector v dobových kostýmoch. Pricestoval na otočku z rakúskeho Rosemburgu, kde má v tieto dni vystúpenia.

Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h. Výnimkou je jeden z okrskov v bratislavskej Petržalke, kde môžu voliči odovzdať svoj hlas do 22.40 h. Dôvodom predĺženia času boli zdravotné komplikácie jedného z členov komisie. (TASR)

19:30 Priebeh sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR zostáva v Bratislave aj naďalej pokojný. Mestská polícia doteraz žiadny vážny prípad ani incident v súvislosti s parlamentnými voľbami nezaznamenala. Pre TASR to uviedol vedúci oddelenia komunikácie bratislavskej mestskej polície Peter Borko. Isté problémy však narobili niektorí voliči, ktorí prišli voliť v Starom Meste a autá zaparkovali tak, že zablokovali mestskú hromadnú dopravu.

Mestská polícia dohliada počas celého dňa na priebeh volieb vo zvýšenej miere. Posilnené sú nielen hliadky priamo v teréne, ale aj na vysunutých pracoviskách. Na každý okres je vyčlenená jedna hliadka, ktorá sa zameriava na monitorovanie lokalít, v ktorých sú volebné miestnosti. Dianie v hlavnom meste monitoruje aj mestský kamerový systém. Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h. Výnimkou je jeden z okrskov v bratislavskej Petržalke, kde môžu voliči odovzdať svoj hlas do 22.40 h. Dôvodom predĺženia času boli zdravotné komplikácie jedného z členov komisie. (TASR)

19:22 Zdravotní záchranári evidujú v súvislosti so sobotnými parlamentnými voľbami do 18.00 h 12 výjazdov sanitiek. Informuje o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR na sociálnej sieti. „Záchranárov sme vyslali do volebných miestností v Hurbanovej Vsi, Bratislave, do Zbuzde, Krásnej nad Kysucou, Čadce, do Nového Mesta nad Váhom, Žiaru nad Hronom, Blesoviec aj do obce Rudňany,“ priblížili.

Záchranári zasahovali i v Považskej Bystrici pri záchrane 78-ročného muža. „Napriek snahe posádky sa muža nepodarilo zachrániť,“ uviedli. Zasahovali tiež pri kolapsoch, epileptickom záchvate, úrazoch aj pri aspirácii jedla. (TASR)

19:18 Predčasné parlamentné voľby na Horehroní sú pokojné, doteraz sa nevyskytli žiadne problémy ani incidenty. Pre TASR to konštatoval zapisovateľ okresnej volebnej komisie (OVK) v Brezne Peter Štefančík. Brezniansky okres má 66 volebných okrskov, najviac ich je v meste Brezno 19, po štyri sú v Podbrezovej a v Čiernom Balogu, v ostatných obciach je ich menej. (TASR)

18:46 V obciach Poproč, Krokava a Potok v okrese Rimavská Sobota, ktoré patria podľa výsledkov posledného sčítania obyvateľov do trojice najmenších obcí v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), je priebeh sobotňajších volieb pokojný. Účasť vo všetkých obciach zvyšujú chalupári.

Vysokú volebnú účasť očakávajú v obci Krokava, aj v parlamentných voľbách v roku 2020 tam dosiahla takmer 77 percent. Volebné komisie v troch najmenších obciach Banskobystrického kraja považujú doterajší priebeh volieb za pokojný, pri nízkom počte voličov si čas krátia najmä rozprávaním. (TASR)

18:43 Bezproblémový priebeh sobotňajších volieb do Národnej rady SR a veľmi dobrú účasť hlásia i v obciach na západnom okraji Slovenska. Vo vôbec najzápadnejšom sídle Slovenska, v Záhorskej Vsi, dokonca odhadujú, že účasť v parlamentných voľbách by mohla v obci prekonať aj tú z minuloročných komunálnych volieb. Hojnú účasť registrujú aj vo Vysokej pri Morave. V Suchohrade taktiež nič nenarušilo plynulý priebeh volieb, účasť v nich označili za „veľmi priaznivú“. (TASR)

Na snímke prvovolič Adam Drozd hlasuje vo volebnej miestnosti v Komárne.
Na snímke prvovolič Adam Drozd hlasuje vo volebnej miestnosti v Komárne.
Zdroj: TASR

18:40 Volebné moratórium v rámci sobotných predčasných parlamentných volieb predĺžili o ďalších päť minút. Na celom území SR potrvá do 22.45 hod! Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz. Dôvodom je predĺženie hlasovania vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie, kde zomrel po kolapse 78-ročný volič. (TASR) Viac sa dozviete TU!

18:32 Mladí ľudia z kysuckej obce Čierne na slovensko-česko-poľskom trojmedzí prišli v sobotu využiť volebné právo nielen zo vzdialenejších slovenských miest, ale aj zo zahraničia. Starosta Peter Staňo verí, že mediálna kampaň ich namotivovala a účasť bude vysoká. Väčšina ľudí z obce podľa neho pracuje najmä v Českej republike. (TASR)

18:17 Okrskové volebné komisie na voľbu poštou začali v sobotu od 18.00 h sčítavať doručené hlasy zo zahraničia. Spolu hlasovalo poštou v rámci predčasných parlamentných volieb 58.779 voličov. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová priblížila, že na každú okrskovú volebnú komisiu na voľbu poštou pripadá takmer 3300 hlasov na spočítanie. O voľbu poštou požiadalo spolu 72.993 ľudí. Zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila v piatok 29. septembra o 12.00 h. (TASR)

Na snímke člena osobitnej okrskovej komisie pripravuje hlasovaciu schránku s hlasmi slovenských občanov zo zahraničia na sčítanie.
Na snímke člena osobitnej okrskovej komisie pripravuje hlasovaciu schránku s hlasmi slovenských občanov zo zahraničia na sčítanie.
Zdroj: TASR

18:15 Využiť svoje volebné právo je občianskou či morálnou povinnosťou, zhodujú sa voliči v bratislavskej Petržalke. Do volebnej miestnosti v sobotných voľbách do Národnej rady (NR) SR sa vybrali aj preto, lebo im nie je ľahostajný osud ich krajiny, ani to, akým smerom sa bude najbližšie obdobie uberať. (TASR)

18:00 Voľby do Národnej rady SR sú na hornej Nitre do sobotného podvečera pokojné a bez väčších problémov. Členovia okresných volebných komisií (OVK) v Bánovciach nad Bebravou a Prievidzi navštívili i viacero okrskov.

Za pokojné z pohľadu polície označila voľby v Trenčianskom kraji trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová. Polícia podľa nej preverovala viacero oznámení, no žiadne závažné narušenia nezaznamenala. V okrese Prievidza je 135 volebných okrskov, v okrese Partizánske 50. Svoj hlas v okrese Bánovce nad Bebravou môžu občania odovzdať celkovo v 62 okrskoch. (TASR)

17:18 Sobotňajšie parlamentné voľby v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) na Triede SNP sprevádzala nespokojnosť s organizáciou. Ani jeden z mobilných pacientov či zamestnancov, ktorí prišli s hlasovacími lístkami do vopred určenej miestnosti, napokon neodvolil. Odovzdať svoj hlas nemohli, keďže neboli vopred nahlásení. Príslušná okrsková volebná komisia si však záujemcov zapísala a neskôr za nimi príde s prenosnou schránkou. Pacienti a zamestnanci mali možnosť voliť aj na pracovisku UNLP na Rastislavovej ulici. (TASR)

17:15 Vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie zomrel po kolapse 78-ročný muž! (TASR) Viac sa dozviete TU!

16:59 Kúpeľní hostia v Piešťanoch, ktorí sa rozhodli využiť svoje volebné právo aj počas pobytu na liečení, zväčša volia vo volebnom okrsku v Piešťanskom informačnom centre v blízkosti Kolonádového mosta, ktorý je najbližšie ku Kúpeľnému ostrovu. Do 16.30 h ich prišlo podľa informácií predsedníčky okrskovej volebnej komisie Kataríny Menyhardt už 350. (TASR)

16:46 Obyvatelia prešovskej mestskej časti Šalgovík prichádzajú počas sobotňajších parlamentných volieb k urne do volebnej miestnosti, ktorá je zriadená v krčme. Členkou komisie je i zamestnankyňa krčmy Bibiána Hudáková. (TASR)

16:36 Pacienti, hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici aj jej zamestnanci mohli v sobotu odovzdať svoj hlas v predčasných parlamentných voľbách priamo v nemocnici. Prišli za nimi dve členky okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou. Členky komisie sa v dočasne zriadenej volebnej miestnosti s dvomi plentami mali zdržať zhruba dve hodiny, a potom ešte obísť pacientov po oddeleniach, ktorí nemohli prísť po vlastných. Napokon sa v nemocnici zdržali oveľa dlhšie. (TASR)

16:28 Hoci žijú a pracujú v zahraničí, osud Slovenska, ani to, čo sa v krajine deje, pre nich nie je ľahostajné. Mnohí sa chcú po čase vrátiť a nie je im jedno, do akej krajiny by to malo byť. Aj takto odôvodňujú mnohí Slováci žijúci v zahraničí, prečo sa pri sobotných parlamentných voľbách rozhodli využiť svoje volebné právo. (TASR)

16:18 Približne 40 percent z viac ako 400 voličov, ktorí sú zapísaní na volebnej listine v obci Babiná v okrese Zvolen, si do 15.00 h prišlo splniť svoju občiansku povinnosť a odovzdali svoj hlas stranám a kandidátom, uchádzajúcim sa o priazeň v parlamentných voľbách 2023. Na hlasovacie lístky už prišlo v Babinej voliť viac ako 30 ľudí, o volebnú urnu komisiu nikto nežiadal. (TASR)

Predseda okrskovej volebnej komisie varí guláš v súkromnom rodinnom dome v obci Ondavka, v ktorom sa nachádza volebná miestnosť počas predčasných parlamentných volieb na Slovensku.
Predseda okrskovej volebnej komisie varí guláš v súkromnom rodinnom dome v obci Ondavka, v ktorom sa nachádza volebná miestnosť počas predčasných parlamentných volieb na Slovensku.
Zdroj: TASR

16:15 Členovia volebnej komisie musia byť nestranní pri výkone funkcie a nepôsobiť v prospech ani neprospech kandidujúcich subjektov. Tomu musia prispôsobiť aj svoje oblečenie a konanie. Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra (MV) SR. Členovia komisií nemôžu vstupovať s voličom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov. V prípade narušenia poriadku vo volebnej miestnosti je predseda okrskovej komisie povinný vyzvať jej člena, aby sa zdržal svojho konania. Pri opakovanom narušení poriadku alebo neuposlúchnutí výzvy požiada o pomoc políciu a informuje štátnu komisiu. (TASR)

16:14 Imobilní, seniori a mamičky s kočíkmi v Liptovskom Mikuláši môžu v sobotňajších parlamentných voľbách voliť jednoduchšie. Mesto umiestnilo pri vstupe do ťažšie dostupných volebných miestností zvonček, ktorým si privolajú členov komisie s prenosnou urnou. (TASR)

16:11 V Považskej Bystrici zasahujú záchranári! V jednej z volebných miestností oživujú 74-ročného muža. (TV Markíza) Viac sa dozviete TU!

16:10 Okrskové volebné komisie v Komárne a Nových Zámkoch zatiaľ nemuseli riešiť žiadnu mimoriadnu situáciu a priebeh volieb hodnotia doteraz ako bezproblémový. Oživenie v Iži v okrese Komárno priniesli do volebnej miestnosti členovia miestneho folklórneho súboru, ktorí prišli k volebným urnám oblečení v krojoch. Záujem o parlamentné voľby Nitrianskeho kraja je vysoký, zhodujú sa členovia okrskových komisií.

Podľa ich slov už v dopoludňajších hodinách prišla v niektorých okrskoch k volebným urnám viac ako polovica zapísaných voličov. V okrese Komárno je vytvorených celkovo 103 okrskov, z nich 33 sa nachádza v okresnom meste. V okrese Nové Zámky je vytvorených 136 okrskov, v samotnom meste Nové Zámky je zriadených 31 okrskov. (TASR)

16:06 Košická krajská polícia doposiaľ v súvislosti so sobotňajšími parlamentnými voľbami nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku. Riešila však podnet vzhľadom na dodávku označenej politickým subjektom a konkrétnym kandidátom, či farbu pečiatky.

V Michalovskom okrese zas prijali oznámenie o používaní odtlačku pečiatky modrej farby. Vzhľadom na to, že farba pečiatky nie je zákonom stanovená, podľa polície nejde o porušenie zákona. V teréne sú tiež príslušníci kriminálnej polície, teda nielen uniformované zložky, ale aj policajti v civile. (TASR)

16:00 Priebeh predčasných parlamentných volieb je z pohľadu polície zatiaľ mimoriadne pokojný. Na tlačovej konferencii o tom v sobotu informoval viceprezident Policajného zboru Damián Imre.

Spomedzi drobných incidentov spomenul privolanie hliadky do jednej z okrskových volebných komisií. Zistené bolo požitie alkoholu. „Chcel by som vyzvať najmä členov okrskových volebných komisií, aby nepožívali alkoholické nápoje,“ zdôraznil. Na zabezpečenie pokojného priebehu predčasných parlamentných volieb dohliada približne 6500 policajtov. (TASR)

15:53 Ponožky, sklenené poháre i starý lak na nechty našli dobrovoľníci počas sobotného upratovania okolia Môťovskej priehrady vo Zvolene. Okrem toho sa však medzi ľuďmi hovorilo aj o predčasných parlamentných voľbách. Ako TASR povedala Timea Cázerová z občianskeho združenia Očami prírody, ktoré akciu organizuje, voliť sa v sobotu po vyčistení lesa chystá aj s rodinou. (TASR)

15:45 Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR eviduje v súvislosti so sobotnými parlamentnými voľbami do 15.00 h desať výjazdov sanitiek. Informuje o tom na sociálnej sieti. „Záchranárov sme vyslali do volebných miestností v Hurbanovej Vsi, Bratislave, do Zbudze, Krásnej nad Kysucou, Čadce, do Nového Mesta nad Váhom, Žiaru nad Hronom aj Blesoviec,“ uviedli záchranári. Dodali, že zasahovali pri kolapsoch, epileptickom záchvate, úrazoch aj pri aspirácii jedla. (TASR)

15:28 V najväčších bratislavských mestských častiach sú sobotné voľby do Národnej rady (NR) SR naďalej pokojné, bez incidentov. Niektoré volebné okrsky hlásia výrazne vyššiu účasť, rady sa však netvoria. Obdobné incidenty ako z rána, keď museli v jednom z volebným okrskov riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na obálke, už nezaznamenali. Priznáva však, že niekoľko najmä starších ľudí sa už pýtalo, či je farba v poriadku. K rannému incidentu došlo v základnej škole na Vlasteneckom námestí.

Pokojný priebeh volieb hlási aj Ružinov, volebné okrsky evidujú väčší záujem obyvateľov o voľby ako v minulosti. Komplikácie ani incidenty v mestskej časti neevidujú. Bezproblémový priebeh volieb je zatiaľ aj v Starom Meste. Voľby sú zatiaľ pokojné aj v Novom Meste, kde rovnako nezaznamenali žiadne priestupky a ani incidenty. (TASR)

15:13 Volebné moratórium v rámci sobotných predčasných parlamentných volieb predĺžia o 40 minút. Na celom území SR potrvá do 22.40 hod. Dôvodom je predĺženie hlasovania v jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke. Avizoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz. (TASR)

15:07 Svoj hlas jednej zo strán či hnutí môžu v sobotu voliči odovzdať i v okrsku, ktorý sa nachádza v bývalej poliklinike pri bani v Handlovej. Účasť je podľa odhadu tamojšej okrskovej volebnej komisie vyššia ako po iné voľby. Voliči prichádzali do jednej z miestností popoludní polikliniky postupne, chvíľami sa tam tvorili i rady. (TASR)

15:02 V Ľubietovej v okrese Banská Bystrica je o predčasné parlamentné voľby záujem. V obci sa koná aj tradičný Michalský jarmok, do tunajšej volebnej miestnosti tak prichádzajú svoj hlas odovzdať i ľudia s voličskými preukazmi. Volebný okrsok v Ľubietovej bol pre sobotňajšie voľby zriadený v sobášnej miestnosti, ľudia krátko popoludní stáli pred budovou i v rade.

Michalský jarmok sa v Ľubietovej koná od roku 1792, kedy František II. povolil vtedajšiemu slobodnému kráľovskému mestu vydržiavať štyrikrát v roku výročné trhy. Postupom času sa zachoval len posledný jarmok, ktorý sa tradične konal na Michala. Okrem stánkov s občerstvením či remeselnými výrobkami tu na návštevníkov čaká i folklórny a hudobný program. (TASR)

V Ľubietovej v okrese Banská Bystrica je o predčasné parlamentné voľby záujem. V obci sa koná aj tradičný Michalský jarmok, do tunajšej volebnej miestnosti tak prichádzajú svoj hlas odovzdať i ľudia s voličskými preukazmi.
V Ľubietovej v okrese Banská Bystrica je o predčasné parlamentné voľby záujem. V obci sa koná aj tradičný Michalský jarmok, do tunajšej volebnej miestnosti tak prichádzajú svoj hlas odovzdať i ľudia s voličskými preukazmi.
Zdroj: TASR

14:55 V Pliešovciach v okrese Zvolen volia aj slovenskí vojaci, ktorí sú aktuálne na vojenskom cvičení na neďalekom Centre výcviku Lešť. Do 14.00 h prišlo odovzdať svoj hlas na hlasovací preukaz približne 40 vojakov. V tomto okrsku je zapísaných celkom 26 voličov, takých, ktorí majú trvalý pobyt v obvode Lešť. (TASR)

14:53 Na česko-slovenskej hranici v kysuckej obci Makov sa stretli v sobotu milovníci historických vozidiel na štarte Československej rallye. Podľa organizátorky podujatia na Slovensku Eriky Moškovej tohtoročný časový harmonogram upravili, aby účastníci stihli po ukončení podujatia odovzdať hlasy vo voľbách do Národnej rady SR. Doplnila, že po ukončení programu tiež plánuje navštíviť volebnú miestnosť. (TASR)

14:45 V obci Ondavka v okrese Bardejov sa sobotňajšie voľby konajú v súkromnom rodinnom dome. Obec totiž v minulosti prišla v exekúcii o budovu obecného úradu. Celkovo je v Ondavke zapísaných 11 voličov a traja majú voličský preukaz. Ľudia prichádzajú voliť do rodinného domu. Ide o prístavbu rodinného domu, ktorá bola pôvodne maštaľou, neskôr v nej bola krčma.

Z výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 vyplynulo, že najmenšou obcou na Slovensku je z hľadiska počtu obyvateľov obec Príkra v okrese Svidník s 12 obyvateľmi. Na druhom mieste sa umiestnili obce Ondavka v okrese Bardejov a Havranec v okrese Svidník zhodne s 15 obyvateľmi. Za nimi nasleduje obec Šarbov v okrese Svidník so 17 obyvateľmi. (TASR) Viac sa dozviete TU!

14:40 V obci Jablonové v okrese Malacky prispeli do celonárodného hlasovania v sobotňajších parlamentných voľbách aj rezidenti zariadenia pre seniorov. Svoje voličské právo hlasovaním do prenosnej volebnej urny využili ôsmi ubytovaní seniori. (TASR)

14:28 Trieda v najvyššie položenej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa v sobotu zmenila na volebnú miestnosť. Okrem miestnych obyvateľov tam často volia aj turisti s voličskými preukazmi. Okrem toho sa časť volebnej komisie počas dňa presunula aj do neďalekého národného ústavu pľúcnych chorôb, kde prejavilo záujem voliť viac ako 40 ľudí.

Zároveň sa s prenosnou urnou vyberie komisia do mestskej časti Podbanské. Vo Vysokých Tatrách je dohromady sedem volebných okrskov, okrem Vyšných Hágov sú ďalšie v Tatranskej Kotline, Starom a Dolnom Smokovci, dva okrsky sú v Tatranskej Lomnici a posledný v Tatranskej Polianke. (TASR)

Trieda v najvyššie položenej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa v sobotu zmenila na volebnú miestnosť. Okrem miestnych obyvateľov tam často volia aj turisti s voličskými preukazmi.
Trieda v najvyššie položenej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa v sobotu zmenila na volebnú miestnosť. Okrem miestnych obyvateľov tam často volia aj turisti s voličskými preukazmi.
Zdroj: TASR

14:25 Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, môžu v parlamentných voľbách hlasovať s pomocou inej osoby. Umožňuje to zákon o podmienkach výkonu volebného práva.

Pred hlasovaním o tom musia upovedomiť okrskovú volebnú komisiu. Takýto volič môže vziať so sebou do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie. (TASR)

14:20 Viaceré volebné okrskové komisie v Nitre hlásia vysokú volebnú účasť. Podľa slov hovorkyne nitrianskej fakultnej nemocnice Tatiany Kubinec bol mimoriadny záujem o voľby aj medzi pacientmi. Členovia okrskovej komisie prišli s volebnou urnou do nemocnice o 9.30 h a zdržali sa tu takmer päť hodín. (TASR)

14:17 Priebeh predčasných parlamentných volieb je v severných okresoch Nitrianskeho kraja bezproblémový a pokojný. Bez incidentov zatiaľ prebiehajú voľby v Topoľčianskom aj Zlatomoravskom okrese. Bezproblémový priebeh hlási aj Okresná volebná komisia v Nitre, ktorá má na starosti aj okres Zlaté Moravce. (TASR)

14:07 Volič môže v sobotných parlamentných voľbách vložiť do obálky hlasovací lístok bez úprav. Môže tiež zakrúžkovať preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac však môže odovzdať štyri preferenčné krúžky.

Pri hlasovaní si volič vyberie jeden hlasovací lístok toho kandidujúceho subjektu, ktorému sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Ak volič zakrúžkuje viac ako štyroch kandidátov, hlas pre politický subjekt sa počíta, ale na prednostné hlasy sa nebude prihliadať. Po úprave lístka ho vloží do obálky, ktorú potom vhodí do volebnej schránky. Ak sa volič pri úprave hlasovacieho lístka pomýli, musí lístky vrátiť a komisia mu vydá nové. (TASR)

14:02 Moratórium sa predĺžilo do 22.40 h. (joj24)

13:59 V slovenskej obci došlo k bizarnej situácii. Pozrite na tie počty po kliknutí SEM!

V Havranci majú kurióznu situáciu.
V Havranci majú kurióznu situáciu.
Zdroj: TASR - Maroš Černý

13:55 Mimoriadne vysoký záujem o parlamentné voľby v zariadeniach sociálnych služieb zaznamenali okrskové komisie v Nitre. Členovia volebnej komisie navštívili zariadenia s prenosnou urnou dopoludnia a zdržali sa aj niekoľko hodín.

V Zariadení sociálnych služieb (ZSS) pre seniorov Borinka na Dolnočermánskej ulici odovzdalo svoj hlas 36 zo 40 oprávnených voličov, potvrdila zapisovateľka okrskovej komisie Andrea Dirnbachová. (TASR)

13:45 Záchranári doteraz v súvislosti s voľbami zasahovali štyrikrát. Potvrdil to Viliam Sládek z operačného strediska záchranárov. Záchranárov vyslali do volebných miestností v Čadci, Hurbanovej Vsi, v Krásne nad Kysucou a v obci Zbudza.

"V dvoch prípadoch šlo o kolaps, v jednom prípade o pád a jedenkrát boli záchranári vyslaní k pacientke s epileptickým záchvatom. V jednom prípade šlo o členku volebnej komisie." (tvnoviny.sk)

13:41 V Zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici odvolila v sobotu v predčasných parlamentných voľbách aj Mária Longauerová, ktorá v decembri oslávi 102 rokov. Do zariadenia prišli dve členky okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou. Celkovo tam odvolilo vyše 30 klientov a časť personálu. Viac TU. (TASR)

Mária Longauerová volila do prenosnej volebnej schránky v zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici.
Mária Longauerová volila do prenosnej volebnej schránky v zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

13:30 Polícia pripomína, aby sa v prípade podozrení z páchania akéhokoľvek protiprávneho konania, napríklad aj pokusov o narušenie priebehu volieb, obyvatelia neváhali na ňu obrátiť. Obrátiť sa môžu nielen na hliadky, ale kontaktovať ju môžu aj na telefónnej linke 159. (TASR)

13:24 Hlasovali aj odsúdení v dvoch nitrianskych väzniciach. Podľa okrskových volebných komisií bol v oboch ústavoch na výkon odňatia slobody záujem väčší ako po iné roky. V ženskej väznici na Vašinovej ulici malo voličské preukazy 87 odsúdených. Na voľbách sa napokon zúčastnilo 75 z nich.

"Niektoré ženy napokon odmietli, aj keď mali preukaz vybavený. V porovnaní s minulými voľbami bol záujem aj tak mimoriadny. Po iné roky príde voliť desať až 15 ľudí, tento rok to bolo napokon 75, čo je enormné množstvo," uviedla predsedníčka volebnej okrskovej komisie na Levickej ulici Tatiana Miklošová. (TASR)

13:18 Traja najvyšší ústavní činitelia už odovzdali svoj hlas v sobotňajších parlamentných voľbách. Prezidentka SR Zuzana Čaputová volila v Pezinku, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor v Bratislave. (TASR)

13:14 K mladým ľuďom v Trnave, ktorí v sobotu hlasujú vo voľbách prvý raz, patria aj 20-ročné Karolína a Dominika. Prečítajte si o rarite, ktorá ich spája TU. (TASR)

13:03 Veľká účasť voličov je vo volebnej miestnosti zriadenej pre bežcov 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorí si vybavili hlasovací preukaz. Účastníci nedeľňajšieho bežeckého podujatia, ktorí si v priestoroch Kulturparku preberajú štartovacie čísla, môžu až do 22.00 h voliť v blízkom pavilóne November.

Rad pred volebnou miestnosťou v Kulturparku v Košiciach.
Rad pred volebnou miestnosťou v Kulturparku v Košiciach.
Zdroj: TASR – František Iván

Pred touto volebnou miestnosťou sa od rána tvorí rad čakajúcich. "Nepočítali sme až s takouto účasťou, ale dá sa to zvládnuť. Okolo 8.30 h sa to tak rozbehlo, že sme aj volali na miestny úrad, že potrebujeme nejakú pomoc," povedala s úsmevom predsedníčka okrskovej volebnej komisie Michaela Hoptová. (TASR)

12:57 Za vynesenie hlasovacích lístkov von z volebnej miestnosti hrozí pokuta. Upozornilo na to Ministerstvo vnútra (MV) SR. (TASR)

12:47 V okrsku, ktorý je zriadený v Základnej škole na ulici Obrancov mieru v Detve, zaevidovali od začiatku parlamentných volieb do 12.00 h takmer 40 percent zo všetkých zapísaných voličov. (TASR)

12:43 V obci Zbudza v okrese Michalovce museli privolať do volebnej miestnosti záchranárov. Za plentou mala skolabovať staršia pani. Privolaní záchranári jej poskytli pomoc. (joj24)

Muži zákona dohliadajú na voľby.
Muži zákona dohliadajú na voľby.
Zdroj: facebook/Polícia Slovenskej republiky

12:40 Na pokojný priebeh predčasných parlamentných volieb dohliada približne 6500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (TASR)

12:28 Štátna volebná komisia eviduje v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória. Kto ho porušil? Klikajte SEM.

12:20 V obci Brusno v okrese Banská Bystrica sa do sobotňajších predčasných parlamentných volieb zapojili i kúpeľní hostia. Členovia okrskovej volebnej komisie prišli do brusnianskych kúpeľov v dopoludňajších hodinách. Nahlásených mali asi 15 voličov so zdravotnými problémami, voľbu do prenosnej volebnej schránky však nakoniec využilo približne 30 ľudí. (TASR)

12:15 Volebnú komisiu na západnom Slovensku šokoval volič. Prečítajte si, čo urobil, v našom článku.

12:10 Predseda NR SR Boris Kollár prišiel vhodiť svoj hlas spoločne s rodinnými príslušníkmi. Volil vo volebnej miestnosti v Základnej škole Milana Hodžu v Bratislave. Zábery nájdete TU. (TASR)

Boris Kollár volil v Bratislave.
Boris Kollár volil v Bratislave.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

12:00 Prezidentka Čaputová aj s dlhodobým partnerom Jurajom Rizmanom volili v Pezinku. Kvôli hroziacemu nebezpečenstvu však vhodila svoj hlas do urny o hodinu neskôr, ako bolo avizované. Čo sa stalo? Čítajte TU.

Čaputová na voľbách v Pezinku.
Čaputová na voľbách v Pezinku.
Zdroj: TASR-Michal Svítok

11:45 Volieb sa zúčastnil aj šéf Smeru-SD Robert Fico. Do volebnej miestnosti prišiel s mamou.

Šéf Smeru-SD Fico s mamou.
Šéf Smeru-SD Fico s mamou.
Zdroj: facebook/Robert Fico

11:40 Sobotňajšie predčasné parlamentné voľby vo Valalikoch v okrese Košice-okolie sú zatiaľ pokojné. Vo volebnom okrsku zriadenom v budove obecného úradu zaznamenali aj voličov s hlasovacími preukazmi. Boli medzi nimi aj pracovníci stavebných firiem, ktorí sa podieľajú na výstavbe priemyselného parku.

Vo Valalikoch od februára prebiehajú práce na výstavbe priemyselného parku, kde má vyrásť aj automobilový závod. Cez víkend na stavenisku pracuje zhruba 200 ľudí. (TASR)

11:33 Pri volebnej urne sa ukázal aj exminister a prezidentský kandidát Ivan Korčok.

Ivan Korčok na voľbách.
Ivan Korčok na voľbách.
Zdroj: facebook/ivan.korcok

11:30 V okrsku, ktorý je zriadený na mestskom úrade vo Zvolene, zaevidovali za tri hodiny od začiatku parlamentných volieb približne 200 voličov. Je to zhruba pätina zo všetkých tam zapísaných voličov, uviedla predsedníčka okrskovej komisie Viera Vaníková.

"Skladba voličov je pritom rôznorodá. Prichádza dosť prvovoličov, ale mali sme tu už aj 90-ročného pána," povedala. (TASR)

11:28 Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková na parlamentných voľbách.

Poslankyňa Cigániková.
Poslankyňa Cigániková.
Zdroj: instagram/jankabittociganikova

11:25 Miestni i chatári doposiaľ volili v podhorských obciach Čavoj a Temeš v okrese Prievidza. K urnám podľa tamojších komisií prichádzali už od otvorenia volebných miestností. Do miestnosti v kultúrnom dome v Čavoji prišiel so svojou manželkou i Peter z Bratislavy. "Pochádzam z Čavoja, vybavili sme si hlasovací preukaz, že budeme voliť tu, mám tu rodičovský dom," priblížil. (TASR)

11:19 Odvolil už aj bývalý premiér a predseda strany Demokrati Eduard Heger s manželkou.

Eduard Heger s manželkou.
Eduard Heger s manželkou.
Zdroj: Instagram/eduardheger

11:17 O predčasné parlamentné voľby bol medzi obvinenými a odsúdenými v Nemocnici pre obvinených a odsúdených a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami veľký záujem. Informovala o tom vedúca organizačno-právneho oddelenia Lucia Martináková.

Z celkového počtu 361 podľa nej požiadala o voľbu takmer pol stovka obvinených a odsúdených. O voľbu požiadali dvaja obvinení a 46 odsúdených, medzi nimi dve ženy. (TASR)

11:11 Svoj hlas odovzdal aj Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska s rodinkou.

Michal Šimečka s rodinou.
Michal Šimečka s rodinou.
Zdroj: Instagram/michalsimecka

11:02 Volia aj známe tváre slovenského šoubiznisu. Moderátor Sajfa urobil nečakaný krok. O čo išlo? Klikajte SEM. Herec Janko Koleník sa zase ukázal zmenený na nepoznanie, jeho premenu nájdete TU.

11:00 Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra Ľudovít Ódor sa stretol s členmi štátnej volebnej komisie. Čo vyhlásil o voľbách, nájdete v TOMTO článku.

10:46 V bratislavskej Petržalke si môžu voliči vopred zistiť, aká je obsadenosť jednotlivých volebných miestností pre sobotné parlamentné voľby. Mestská časť skúša pilotný projekt, v rámci ktorého vybavila každú volebnú miestnosť elektronickými anonymizovanými počítadlami osôb.

"Evidujú každého prichádzajúceho a odchádzajúceho voliča. Vďaka tomu môžu voliči na stránke volby.petrzalka.sk kedykoľvek počas volebného dňa skontrolovať, v ktorej volebnej miestnosti sa aktuálne zdržia a v ktorej nie," uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. (TASR)

10:38 Predseda strany HLAS-SD Peter Pellegrini prišiel a hlasoval spolu so svojou mamou. "Ráno som bol veľmi kľudný, ale keď teraz vidím, aký je o to obrovský záujem, tak prichádza tá prvotná nervozita," priznal Pellegrini s tým, že to môžu byť voľby plné prekvapení.

Pellegrini prišiel voliť tiež.
Pellegrini prišiel voliť tiež.
Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini

10:32 Túžba po spravodlivom štáte, ktorý bude bezpečný, stabilný a poskytne dostatok možností pre spokojný život. To sú motívy, s ktorými hlas svojim favoritom prišli dať v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR voliči v Miloslavove v okrese Senec.

Práve v tejto obci bola v predchádzajúcich parlamentných voľbách najvyššia volebná účasť v rámci Seneckého okresu. Záujem o voľby je evidentný aj tentoraz. V kultúrnom dome, kde sa volí na poschodí, sa predpoludním stálo v rade, ktorý sa začínal pred schodami na prízemí. (TASR)

10:24 Ako voliť a čo si zobrať do volebnej miestnosti? Viac sa dozviete v článku na aktuality.sk!

10:20 Ak sa v deň volieb dostaví do volebnej miestnosti príslušnej podľa miesta trvalého pobytu občan SR s OP, ktorého platnosť uplynula, alebo obsahuje nesprávne či neplatné údaje (napríklad o adrese trvalého pobytu), okrsková volebná komisia môže takýto OP uznať za relevantný doklad na preukázanie totožnosti len v prípade voliča, ktorý je zapísaný v zozname voličov a ktorého totožnosť nevzbudzuje u členov okrskovej volebnej komisie pochybnosti. (TASR)

10:11 Volič vo volebnej miestnosti preukazuje svoju totožnosť platným občianskym preukazom (OP). Ak však občiansky preukaz mení, napríklad po sobáši, môže sa preukázať aj potvrdením od polície alebo žiadosťou o vydanie nového preukazu. Ak je sobáš v deň volieb, nevesta môže voliť aj so starým preukazom. Už skôr na to upozornilo Ministerstvo vnútra (MV) SR. (TASR)

Polícia dohliada na priebeh volieb.
Polícia dohliada na priebeh volieb.
Zdroj: facebook/Polícia Slovenskej republiky

10:04 Starší ľudia z obce Lendak chodia voliť zväčša ráno hneď po svätej omši a inak tomu nebolo ani v sobotňajších parlamentných voľbách. Pozrite si, ako chodia oblečené ženy z obce TU! (TASR)

10:00 Pred volebnými okrskami v Trnave čakajú na občanov idúcich odovzdať svoj hlas v parlamentných voľbách aj stolíky s petičnou akciou proti rezidentskému parkovaniu v meste. Podpisy zbiera občianska iniciatíva, ktorá petíciu odštartovala začiatkom septembra. Jej hlavný organizátor Rudolf Krajčovič uviedol, že keďže je to možné a logické, využívajú aj takúto možnosť. (TASR)

09:53 Igor Matovič volil s manželkou v škole, ktorú kedysi navštevoval a jeho žena tam začínala učiť.

Matovič s Manželkou.
Matovič s Manželkou.
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

09:46 Richard Sulík svoj hlas odovzdal, no najskôr zažil komplikácie, keď sa mu zasekla obálka. Prišiel predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. (joj24)

09:27 Dočasne poverený predseda vlády SR odborníkov Ľudovít Ódor odvolil v Bratislave. Zábery nájdete v našej galérii. Nevyhol sa mu ani trapas, o ktorom sa dočítate TU. (TASR)

09:21 Volili aj väzni v Prešove. (TASR)

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Zdroj: TASR - Veronika Mihaliková

09:17 Obyvatelia obce Drienov v okrese Prešov v sobotu rozhodujú nielen o budúcom zložení parlamentu, ale svoj názor môžu vyjadriť i v miestnom referende. Jeho otázkou je, či súhlasia s výstavbou Zariadenia na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu (spaľovne). (TASR)

09:11 Otvorenie volebných miestností v rámci predčasných parlamentných volieb sa zaobišlo bez incidentov, informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Polícia už skôr avizovala, že na zabezpečenie pokojného priebehu predčasných parlamentných volieb by malo dohliadať vyše 6500 policajtov. (TASR)

09:07 Hlasy zo zahraničia je možné začať spočítavať skôr, ako sa zatvoria volebné miestnosti. V priebežných výsledkoch sa však nemusia objaviť ako prvé. (Denník N)

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Zdroj: TASR – František Iván

08:58 Jeden z voličov sa mal v bratislavskej Petržalke dožadovať obálky s pečiatkou červenej farby. Prečo na farbe pečiatky na hlasovacej obálke nezáleží, sa dočítate TU.(TASR)

08:47 V obci Štítnik v rožňavskom okrese v piatok z technických príčin zmenili miesto konania volieb. Pôvodne sa uvažovalo o vytvorení volebnej miestnosti v priestoroch rekonštruovaného zdravotného strediska, objavili sa však problémy s elektrinou. Museli preto preložiť volebnú miestnosť do zasadačky na obecnom úrade. (TASR)

08:42 Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť v predčasných parlamentných voľbách osobne, môžu okrskovú volebnú komisiu požiadať o prenosnú volebnú schránku. Viac sa dočítate TU.

08:38 V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica by taktiež mali byť otvorené všetky volebné miestnosti. Potvrdila to zapisovateľka tamojšej OVK Dana Sedláková s tým, že aktuálne nemajú vedomosť o tom, že by sa niekde oneskorili. Dohromady je v týchto dvoch okresoch 114 okrskov a právo voliť má takmer 102 000 obyvateľov. (TASR)

08:32 V Malackách majú okrem zdravotníčky ďalšiu významnú voličku. Viac o nej zistíte TU.

08:24 Prvou voličkou, ktorá hlasovala v sobotňajších parlamentných voľbách v Malackách, bola zdravotníčka Patrícia. "Z volebnej miestnosti sa ponáhľala priamo do práce v nemocnici," informovala hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová.(TASR)

08:20 Vysoký záujem o voľby zaznamenali v sobotu ráno v Dolnom Kubíne. Martin Buzna z kancelárie vedenia mesta pre TASR uviedol, že v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Podľa jeho slov zatiaľ "všetko beží plynule". (TASR)

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Zdroj: TASR - Erik Mader

08:15 V Bratislavskom kraji sa sobotňajšie voľby do Národnej rady SR začali načas a bez problémov. "Nikto nenahlásil problém či zdržanie," informovali zástupcovia okresnej volebnej komisie v Bratislave. V hlavnom meste môžu voliči hlasovať v 398 okrskoch.

Plynule sa začali aj voľby v okrese Senec, kde sa hlasuje v 76 okrskoch. "V jednom okrsku nám nahlásili približne trojminútové oneskorenie otvorenia volebnej miestnosti," dodali. (TASR)

08:02 Počas sobotných volieb je voličom k dispozícii infolinka Ministerstva vnútra (MV) SR. Môžu na ňu volať počas celého dňa, a to až do uzatvorenia volebných miestností.

Pracovníci na otázky voličov týkajúcich sa volieb odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Pre volebné komisie nižších stupňov a pre voličov je k dispozícii aj infolinka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán na čísle 02/4859 2020. (TASR)

07:58 Polícia pripravila manuál - ako nahlásiť volebnú korupciu.

07:53 "18 okrskových volebných komisií na voľbu poštou preberá od MV SR návratné obálky, ktorých prišlo 58 779," zdôraznila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na MV SR Eva Chmelová. (TASR)

07:50 Na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne otvorili v sobotu o 7.00 h všetkých 399 volebných miestností pre hlasovanie v predčasných parlamentných voľbách. (TASR)

07:45 V sobotných predčasných parlamentných voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku je približne 4,3 milióna voličov. (TASR)

07:35 O 7.00 h sa začalo hlasovanie v sobotňajších parlamentných voľbách aj v bratislavskej Záhorskej Bystrici. V mestskej časti, pravidelne dosahujúcu vysokú volebnú účasť v rámci hlavného mesta, hlasujú v piatich volebných okrskoch. Voliči začali prúdiť do volebných miestností hneď po otvorení. (TASR)

Voľby v Žiline.
Voľby v Žiline.
Zdroj: TASR - Daniel Stehlík

07:20 Ministerstvo vnútra (MV) SR nemá avizované žiadne problémy, ktoré by bránili otvoreniu volebných miestností. Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na MV SR Eva Chmelová. (TASR)

07:10 Parlamentné voľby budú prvé, v ktorých volebné komisie zápisnice s výsledkami vytvoria aj odošlú na sumarizáciu povinne elektronicky. Obce nebudú musieť nosiť fyzicky zápisnice, Peťko preto predpokladá rýchlejšie spracovanie výsledkov. Týka sa to všetkých takmer 6100 zápisníc okrskových aj okresných volebných komisií. (TASR)

Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku.
Zdroj: TASR – František Iván

07:05 V parlamentných voľbách môže podľa odhadu Štatistického úradu SR voliť viac ako 4,3 milióna osôb. Pre približne 53 300 ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť hlasovať. Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale prvýkrát budú voliť poslancov národného parlamentu. Bude ich 184 800. Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5996 volebných miestnostiach. (TASR)

07:03 Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť osobne, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, upozorňuje rezort vnútra. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta 33 eur. (TASR)

07:00 OTVÁRAJÚ SA VOLEBNÉ MIESTNOSTI!

06:57 Zo zahraničia hlasovalo poštou 58 779 voličov, ide o rekordný počet. O voľbu poštou požiadalo spolu 72 993 ľudí. Zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila v piatok o 12.00 h. (TASR)

06:55 Vážení čitatelia, vítame vás pri online prenose z volieb.