30. sep. 2023 o 13:51
TASR, Koktejl

Absolútna rekordérka? Vek voličky Márie vás ohromí

placeholder
Mária Longauerová volila do prenosnej volebnej schránky v zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Voliť sa dá v každom veku. Ukázala to táto odhodlaná Slovenka.

Domáce správy
30. sep. 2023 o 13:51
Absolútna rekordérka? Vek voličky Márie vás ohromí

Voliť sa dá v každom veku. Ukázala to táto odhodlaná Slovenka.

V Zariadení pre seniorov Jeseň v Banskej Bystrici odvolila v sobotu v predčasných parlamentných voľbách aj Mária Longauerová, ktorá v decembri oslávi 102 rokov. Do zariadenia prišli dve členky okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou. Celkovo tam odvolilo vyše 30 klientov a časť personálu.

"Uvidíme, či politici splnia všetko, čo nám sľubujú," konštatovala pre TASR Mária Longauerová tesne pred volebným aktom.

Pochádza zo Záhoria, väčšinu života však prežila v meste pod Urpínom. Spolu so svojím nebohým manželom, operným sólistom Ladislavom, patrili k zakladajúcim členom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v roku 1949 a aj banskobystrickej opernej scény v roku 1959, kde spoločne pôsobili okolo 30 rokov. Aj napriek vysokému veku chodieva voliť a sleduje správy, aby vedela, čo sa v našej krajine deje. "Treba žiť spravodlivo, bez hašterenia, škriepok a hádok," zdôraznila dlhoročná hlasová pedagogička a bývalá sopranistka Štátnej opery.

Život v mestskom zariadení si pochvaľuje. "Dobre sa tu o nás starajú aj varia. Treba žiť úplne normálne a netreba vymýšľať," dodala pomaly už 102-ročná volička. V Banskej Bystrici ku koncu júla tohto roka žilo šesť obyvateľov, ktorí oslávili 100 a viac rokov, prevažne ženy.