10. máj. 2023 o 18:23
TASR, emd, Koktejl

Prezidentka sa stretla s lídrami politických strán: Kto nedostal pozvánku?

placeholder
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Úradnícku vládu by mala Zuzana Čaputová vymenovať na budúci týždeň.

Správy
10. máj. 2023 o 18:23
Prezidentka sa stretla s lídrami politických strán: Kto nedostal pozvánku?

Úradnícku vládu by mala Zuzana Čaputová vymenovať na budúci týždeň.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v stredu stretla s lídrami niektorých politických strán, aby ich informovala o pripravovanej vláde odborníkov. TASR o tom informoval riaditeľ odboru komunikácie kancelárie prezidentky Jozef Matej.

Na stretnutí bol prítomný dočasne poverený premiér a predseda mimoparlamentnej strany Demokrati Eduard Heger, predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár, líder OĽANO Igor Matovič, predseda SaS Richard Sulík a predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Úradnícku vládu by mala prezidentka menovať na budúci týždeň.

"Dôvody, pre ktoré prezidentka na stretnutie nepozvala Roberta Fica (Smer-SD), nájdete vo všetkých jeho verejných vystúpeniach z posledných dní," poukázal Matej. Čaputová v utorok (9. 5.) avizovala, že využije všetky právne prostriedky pre vyjadrenia Fica, ktoré ju spájajú s finančníkom Georgom Sorosom či americkou ambasádou. Líder Smeru-SD podľa nej šíri klamstvá. Povedal napríklad, že úradnícku vládu nepovažuje za prezidentkin návrh, ale Sorosovu voľbu.

Fico v stanovisku zopakoval výhrady voči prezidentke. Kritizoval ju za postup pri kauze dotácie pre firmu odchádzajúceho ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ako aj za výber Ľudovíta Ódora do vedenia úradníckej vlády. "Smer-SD otvorene priznáva, že je v názorovom a politickom konflikte s prezidentkou o Slovensko," skonštatoval. Jeho strana sa zároveň dištancuje od vyhrážok politikom a ich rodinám. Smer-SD je presvedčený, že prezidentka slúži cudzím záujmom. Fico zopakoval, že úradnícka vláda ohrozuje záujmy Slovenska a je v rozpore s princípmi parlamentnej demokracie. Kritizuje tiež mimoparlamentný Hlas-SD, ktorý sa podľa neho postavil na stranu prezidentky. Prezidentka sa podľa Fica žalobami a trestnými oznámeniami vyhráža.

Prezidentka v utorok nerokovala ani s dočasne poverenou ministerkou investícií a šéfkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou, ani s niektorými ďalšími stranami, ktoré majú v parlamente zastúpenie.