Fond na podporu umenia (FPU) čelí kritike okrem iného aj pre zrušené viacročné granty na festivaly, časopisy či kultúrne centrá. Olej do ohňa priliala štvrtková tlačovka Ministerstva kultúry SR a FPU s názvom Transparentnosť namiesto klientelizmu. Predseda Rady FPU Matúš Oľha na nej zarecitoval známu báseň Bola raz jedna trieda.
Zatiaľ čo Oľha s vážnou tvárou recitoval o Miškovi Muškovi, Ďurkovi Hruškovi a Šaňkovi Šuškovi, ktorí si strkali kriedy do vrecúška, ministerka Martina Šimkovičová sa za jeho chrbtom len ťažko ovládala a na celom výstupe sa smiala. Video, ktoré nájdete na konci článku, spustilo lavínu vášnivých reakcií.
Svoj názor vyjadril aj herec Juraj Loj, ktorý patrí k hlasným kritikom šéfky rezortu kultúry a tiež Ficovho kabinetu. „Ako krásne v jednej básni opísal tento nikhaj rezort kultúry, fungovanie Smeru a Hlasu a vôbec fungovanie celej tejto politickej garnitúry," napísal známy umelec na sociálnej sieti. Slovo nikhaj je expresívny, dnes už trochu zastaraný výraz, ktorý má v slovenčine negatívny až dehonestujúci nádych. Ide o označenie pre povaľača alebo ničomníka.
Video na Instagrame okomentoval tiež herec Ján Dobrík. Stačilo mu jediné slovíčko. „Bodliak," zareagoval na video z tlačovej konferencie. Išlo o odkaz na reč Milana Ondríka, ktorú mal počas udeľovania cien Krištáľové krídlo. Herec získal sošku v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie.
„Majme sa radi, pretože po každej búrke vyjde slnko, po každej búrke sa rieky upokoja, po každej búrke lúky rozkvitnú, bodliaky vyschnú a vietor ich odveje do zabudnutia," uviedol s úsmevom herec.
Jeho reč neunikla ani satirickej stránke Zomri, ktorá zdieľala video. Ondrík zrejme nepriamo narážal na súčasnú napätú situáciu v spoločnosti a kultúre. Po jeho slovách kameraman okamžite nakrútil reakciu prezidenta Petra Pellegriniho a aj lídra strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, ktorý doslova od prekvapenia vytreštil oči. Video nájdete TU.
