11. máj. 2023 o 09:30
TASR, mob, Koktejl

Hegerova manželka sa to rozhodla povedať pred celým Slovenskom: Výsmech a kopance!

placeholder
Bývalý premiér Eduard Heger s manželkou Luciou.
Zdroj: facebook/lucia.hegerova1

Eduard Heger (47) v nedeľu požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu.

Domáca politika
11. máj. 2023 o 09:30
Hegerova manželka sa to rozhodla povedať pred celým Slovenskom: Výsmech a kopance!

Eduard Heger (47) v nedeľu požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu.

Rozhodol sa tak preto, lebo prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

Doplnil, že po zvážení politickej reality a toho, čo je najlepšie pre občanov, sa rozhodol, že „konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračovala čo i len ďalší deň“. Dočasne poverený premiér sa pre tieto kroky rozhodol po tom, ako koncom týždňa ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan a Rastislav Káčer. Heger deklaroval, že urobí všetko pre to, aby odovzdanie rezortov bolo čo najplynulejšie.

Parlament vyslovil nedôveru Hegerovej vláde v decembri minulého roka. Prezidentka kabinet dočasne poverila vládnutím do septembrových predčasných parlamentných volieb. Okrem Vlčana a Káčera dočasný kabinet už skôr opustili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.

Za tento krok sa na Hegera zniesla poriadna vlna kritiky zo všetkých strán. Na sociálnej sieti sa ho však zastala jeho manželka Lucia. „V nasledujúce dni sa k môjmu manželovi bude vyjadrovať všelikto a viem, že väčšina komentárov bude vysoko negatívnych v zmysle, aký bol neschopný a slabý premiér, ktorý nekonal, ako mal. Ja ako jeho manželka však vidím muža, ktorý posledné roky obetoval všetko svoje úsilie a čas, ktorý mal (podľa mňa aj taký, ktorý už nemal odkiaľ mať), na úkor spánku, rodiny či času pre seba pre dobro tejto krajiny, za čo sa mu dostávalo hejtov, výsmechu a kopancov od neraz blízkych ľudí, ktorí mu mali kryť chrbát,“ napísala.

„Napriek tomu sa nikdy nevzdal a bol schopný udržať neudržateľné pohromade vyše dvoch rokov, vyrokovať množstvo dohôd a zachrániť kopec zákonov a reforiem, ktoré by bez jeho osobného nasadenia nikdy neprešli. Jeho motorom bola vízia lepšej krajiny, než ktorú začal viesť, vízia, ktorá sa naplní v mnohých oblastiach až o niekoľko rokov. Je samozrejmé, že urobil chyby, lebo kto naozaj niečo robí, ich nevyhnutne spraviť musí. Ja si však vysoko cením jeho pokoru, s ktorou je schopný predstúpiť pred ľudí a pomenovať ich a vysloviť svoju ľútosť,“ dodávala.

Lucia svojho manžela vidí ako čestného, láskavého, múdreho a mimoriadne schopného muža a je šťastná, že môže kráčať po jeho boku. „Som presvedčená o tom, ze ľudia ako on, by mali tvoriť politiku - ľudia, ktorí si ctia dohody, ide im o väčšie dobro než o vlastné, a ktorí majú odvahu a pokoru priznať si chyby a poučiť sa z nich,“ zakončila.