03. jún. 2023 o 12:00
mob, TASR, Koktejl

Z týchto cien sa vám zatočí hlava: Koľko zaplatíte v Chorvátsku za zmrzlinu?!

placeholder
Koľko stojí zmrzlina v Chorvátsku? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Ceny v Chorvátsku išli hore.

Cestovanie
03. jún. 2023 o 12:00
Z týchto cien sa vám zatočí hlava: Koľko zaplatíte v Chorvátsku za zmrzlinu?!

Ceny v Chorvátsku išli hore.

Veľa ľudí si pamätá tie dobré časy, keď ste za kopček zmrzliny v Chorvátsku platili 3-5 kún (40-60 centov). Teraz na ulici v Záhrebe zaplatil redaktor danas.hr za jeden kopček až 1,60 eura. Je to približne o päť až desať kún drahšie ako v minulosti. „Kedysi sme platili piatimi kunami, teraz budeme platiť piatimi eurami,“ tvrdí Sara zo Záhrebu.

Podľa miestneho webu má najdrahšiu zmrzlinu Dubrovník (4 €). Druhé miesto obsadil Krk (3,5 €). Okolo troch eur sa pohybuje cena zmrzliny v Zadare. Lacné to nie je ani v Splite a Rovinji (asi 2,5 €), no v Omiši nájdete skromnejšiu cenu a za kopček zaplatíte 1,30 eura. Najlacnejšie sú vo Varaždíne a Pitomači (1 €).

Nedostatky v 244 slovenských zmrzlinárňach

Počas minuloročnej letnej sezóny našli regionálni hygienici na Slovensku nedostatky v 244 zmrzlinárňach, čo predstavuje 25,5 percenta skontrolovaných prevádzok. Za zistené nedostatky uložili 159 blokových pokút v celkovej sume 13.650 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Zároveň začali 25 správnych konaní vo veci uloženia pokuty, predpokladaná suma je 12.300 eur,“ priblížila. Dokopy bolo vykonaných 1732 kontrol v 957 prevádzkach s výrobou a predajom nebalenej zmrzliny. V dvoch prípadoch zistili hygienici také závažné nedostatky, že nariadili zatvorenie prevádzky až do ich odstránenia.

„Oproti minulému roku ide o mierne zlepšenie, vlani odhalili nedostatky v 26,6 percenta prevádzkach,“ upozornila Račková. Kontroly sa podľa nej zamerali na dodržiavanie hygienických požiadaviek pri výrobe, manipulácii a predaji nebalenej zmrzliny a požiadaviek na jej označenie.

Najlepšia situácia bola podľa nej v okresoch Michalovce a Sobrance, kde už druhý rok po sebe regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil v prevádzkach žiadne nedostatky. „Rovnako bez nedostatkov boli aj prevádzky v okresoch Bytča a Žilina,“ priblížila hovorkyňa. Najmenej prevádzok so zistenými nedostatkami sa nachádzalo v Žilinskom kraji (16 prevádzok, teda 10,5 percenta) a v Bratislavskom kraji (desať prevádzok, teda 12 percent).

Počas celého leta bolo odobratých a v laboratóriách ÚVZ mikrobiologicky vyšetrených 1955 vzoriek zmrzliny. „Z tohto počtu nevyhovelo požiadavkám 271 (13,9 percenta) vzoriek zmrzliny,“ skonštatovala hovorkyňa. Pracovníci RÚVZ zároveň odobrali aj 930 vzoriek zmrzliny na chemickú analýzu, z ktorých nevyhovelo 16 vzoriek (1,7 percenta) zmrzliny.