11. jún. 2024 o 18:00
Dominika Vargová, Koktejl

Sestra Gabriel prezradila, aké je to byť mníškou: Pravda o mojom živote v celibáte!

placeholder
Sestra Gabriel z Arundelu v západnom Sussexe
Zdroj: Youtube/LADbible TV

Mníška priznala, že sa necíti byť rešpektovaná.

Zaujímavosti
11. jún. 2024 o 18:00
Sestra Gabriel prezradila, aké je to byť mníškou: Pravda o mojom živote v celibáte!

Mníška priznala, že sa necíti byť rešpektovaná.

Sestra Gabriel z Arundelu v západnom Sussexe už 30 rokov žije „uzavretým“ životom sestry klarisiek. Žena prehovorila o svojom živote v celibáte a predsudkoch, ktorým musela čeliť, píše Daily Mail. V rozhovore pre LADbible TV sestra hovorila o strašidelnom momente vo vlaku, keď ju „verbálne napadla“ skupina futbalových fanúšikov.

„Pľuli na mňa. Necítim sa rešpektovaná. Myslím si, že ku každému človeku by sme sa mali správať s úctou, zdvorilo a láskavo. Aj keď mi ľudia ubližujú, nechcela som sa im takto pomstiť,“ povedala sestra Gabriel.

„Niekedy môžu mať ľudia predsudky, keď ma vidia na ulici a mám na sebe habit. Myslím si ale, že je to skôr preto, že majú zlé skúsenosti s cirkvou a chcú si to vybiť na niekom, kto ho má na sebe. Musím sa zmieriť s tým, že reprezentujem v ňom cirkev. Snažím sa nebrať si to osobne,“ dodala.

„Pred mesiacom som sa veľmi bála. Cestovala som vlakom z Chesteru do Londýna a do vlaku nastupovala celá skupina futbalových fanúšikov. Nemám absolútne problém, ak sa na mne niekto zasmeje alebo si zo mňa urobí srandu, ale je veľmi desivé, keď ste sami a obklopí vás skupina ľudí, ktorá na vás začne skandovať agresívnym spôsobom,“ vysvetlila sestra Gabriel. „Bolo to hrozné. Boli opití, takže ich správanie bolo pravdepodobne spôsobené alkoholom. Napriek tomu povedali veci, ktoré sú jednoducho nevysloviteľné,“ doplnila.

Sestra Gabriel sa podelila aj o názor o sexuálnom zneužívaní v katolíckej cirkvi. „Hanbím sa za to a je mi to veľmi ľúto. Som z toho hlboko zarmútená a naozaj sa modlím za ľudí, ktorí boli zneužití ľuďmi v katolíckej cirkvi. Dúfam, že budú vypočutí a bude o nich postarané,“ prezradila.

Gabriel porozprávala aj o témach alkoholizmus a milostný život. „Áno, mníšky pijú aj alkohol. Čo sa týka milostného života, momentálne žijem v celibáte, ale predtým som bola zamilovaná. Chodila som na univerzitu, kde som sa zaľúbila do jedného muža. To, že ste mníška, neznamená, že nemáte sexualitu. Nie som žena, ktorá nemá city a emócie. Samozrejme, že som mala chuť na muža.“

Mníška priznala, že žiť v celibáte môže byť niekedy náročné. Stretla sa aj so situáciou. kedy pochybovala o svojej oddanosti Bohu. „Nemyslím si, že to ľutujem, ale spochybňovala som to a myslím si, že je to súčasť cesty. Keď som v 23 rokoch vstúpila do kláštora, bola som iný človek ako ten, ktorý som teraz,“ zakončila.