11. feb. 2024 o 19:00
lv, Koktejl

Helenine († 40) príznaky pripísali syndrómu dráždivého čreva: Osudová chyba lekárov!

placeholder
Príznaky lekáry pripísali syndrómu dráždivého čreva. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Podľa rodiny prišla správna diagnóza neskoro.

Zaujímavosti
11. feb. 2024 o 19:00
Helenine († 40) príznaky pripísali syndrómu dráždivého čreva: Osudová chyba lekárov!

Podľa rodiny prišla správna diagnóza neskoro.

Zdrvená rodina oplakáva stratu milovanej mamičky a tvrdí, že zomrela po tom, čo lekári roky považovali jej príznaky za syndróm dráždivého čreva. Mama 17-ročnej Lilli-Mai, Helen Dutton († 40), sa obrátila na svojho praktického lekára, ktorému sa sťažovala na žalúdočné kŕče a krvácanie, no rakovinu čriev jej diagnostikovali až o dva roky neskôr, píše The Sun.

Pri prvej návšteve v roku 2017 jej doktor urobil krvný test a oznámili jej, že má spomínaný syndróm, na ktorý jej predpísal lieky. Keď sa však príznaky naďalej zhoršovali, podstúpila kolonoskopiu. Pri vyšetreniach našli v jej tele nádor a správnu diagnózu sa dozvedela v januári 2019. Helen podstúpila rádioterapiu, chemoterapiu a operáciu, no rakovina sa jej i napriek tomu rozšírila. Napokon v auguste 2021 prišla o život.

Partner Darren (52) povedal, že sledovať ako sa jej stav zhoršoval bolo neznesiteľné. „Keď jej povedali, že ide o syndróm dráždivého čreva, dôverovali sme odborníkom. Keď sme sa však potom dozvedeli, že má rakovinu, bol to obrovský šok. S Helen sme boli spolu takmer 20 rokov a nevedel som si predstaviť bez nej stráviť zvyšok života. Bola najlepšou mamou pre Lilli-Mai a vidieť našu dcéru, ako sa musí pohybovať životom bez mamy, je srdcervúce. Bola odhodlaná bojovať s rakovinou zo všetkých síl. Žiaľ, nestačilo to," uviedol.

Rakovina hrubého čreva je v súčasnosti tretím najčastejším nádorovým ochorením v Británii a ide o druhú najsmrteľnejšiu rakovinu v Spojenom kráľovstve. Podľa organizácie Bowel Cancer UK ju však 9 z 10 pacientov prežije, ak sa diagnostikuje včas. Medzi príznaky patria zmeny v stolici vrátane nezvyčajnej mäkkosti, hnačky, zápchy, krvi, alebo častého či nemiznúceho nutkania navštíviť toaletu. Britská národná zdravotnícka organizácia pripomína, že tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými ochoreniami, ale platí, že ak máte tieto príznaky 3 týždne alebo dlhšie, mali by ste navštíviť svojho lekára.