27.05.2023 03:30
žani, TASR, Koktejl

Rodičia Heribana († 43) sa tešili na slávnostnú premiéru: Na syna márne čakali v Prahe!

placeholder
Heriban si zahral Alexandra Dubčeka.
Zdroj: Profimedia

V Českej republike mal v stredu slávnostnú premiéru film Muž, ktorý stál v ceste.

Domáce promi
27.05.2023 03:30
Rodičia Heribana († 43) sa tešili na slávnostnú premiéru: Na syna márne čakali v Prahe!

V Českej republike mal v stredu slávnostnú premiéru film Muž, ktorý stál v ceste.

V historickej snímke z produkcie Česka, Ukrajiny a Litvy, ktorá rozpráva príbeh lekára a politika Františka Kriegla na pozadí udalostí 21. augusta 1968, si zahral aj slovenský herec Daniel Heriban. "S veľkým zármutkom oznamujeme, že predstaviteľ Alexandra Dubčeka sa dnešnej slávnostnej premiéry nedožil," informovali tvorcovia filmu na sociálnej sieti o úmrtí herca a hudobníka, ktorý zomrel vo veku 43 rokov.

Premiéra filmu sa uskutočnila v Lucerne a niesla sa v smutnom duchu. Heribana si celá sála uctila minútou ticha. Synov famózny výkon si chceli na plátne pozrieť aj jeho rodičia, ktorí podľa portálu pluska.sk, dorazili do Prahy už v utorok, Dano mal za nimi docestovať v stredu. Miesto veľkolepého večera ich v českej metropole zastihla tá najhoršia správa. Ich syn Daniel náhle zomrel vo svojom dome.

Muž, ktorý stál v ceste

Filmová novinka rozpráva skutočný príbeh človeka bojujúceho s viacerými dilemami. Príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, keď bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený.

"Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa," približuje distribučná spoločnosť Continental film drámu, ktorá "odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa".

"Film popisuje historickú drámu, kde sú nádeje a sny jedného malého štátu rozdrvené agresívnou veľmocou. Posolstvo snímky je navyše kruto aktualizované správaním putinovského Kremľa na Ukrajine. Každý divák tak dostane vďaka hlavnému hrdinovi filmu Františkovi Kriegelovi lekciu osobnej odvahy," popisuje svoju novinku režisér Petr Nikolaev, ktorý má na svojom konte historické snímky Báječná léta pod psa, Kousek nebe či Lidice.

V hlavnej úlohe Muža, ktorý stál v ceste sa predstaví herec Tomáš Töpfer, ktorého vzhľad maskéri verne priblížili skutočnej podobe Františka Kriegla. V snímke hrajú aj slovenské hviezdy, medzi nimi Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban či zosnulý Dano Heriban. Film vstupuje do českých kín 25. mája, premiéra v slovenských kinách je naplánovaná na 12. októbra.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.