26. máj. 2023 o 07:30
krsk, TASR, Koktejl

Nové časti Hornej Dolnej s Heribanom († 43): Krutá zhoda okolností! Z tých FOTO mrazí

placeholder
V premiérovej časti Hornej Dolnej Heriban († 43) ako Ďuro Brmbalík smúti za svojou Rapidečkou.
Zdroj: Reprofoto/TV Markíza

Do umeleckého neba odišiel nadaný slovenský herec a hudobník.

Celebrity
26. máj. 2023 o 07:30
Nové časti Hornej Dolnej s Heribanom († 43): Krutá zhoda okolností! Z tých FOTO mrazí

Do umeleckého neba odišiel nadaný slovenský herec a hudobník.

Slovensko sa z toho nevie spamätať! Herec Daniel Heriban zomrel v stredu 24. mája vo veku 43 rokov. Úmrtie umelca potvrdil Tibor Kubička, riaditeľ Slovenského komorného divadla (SKD) Martin. Heriban spolupracoval s viacerými divadlami. Účinkoval vo filmoch a seriáloch. Bol tvorcom filmovej, divadelnej aj detskej hudby.

Náhle úmrtie herca spôsobilo šok nielen jeho blízkym a kolegom, ale aj fanúšikom z celého Slovenska. Poctu Danovi Heribanovi sa rozhodla vzdať aj známa televízia. Markíza s Heribanom dlhodobo spolupracovala na úspešných seriáloch ako Horná Dolná, Druhá šanca či Červené pásky. Jeho pamiatku si uctila odvysielaním posledných dvoch premiérových epizód komediálneho seriálového hitu Horná Dolná, ktoré nasadila operatívnou programovou zmenou.

Prvá z dvojice nových častí niesla názov Rapidečka. Legendárna postava Ďura Brmbalíka, ktorú nenapodobiteľným spôsobom stvárňoval práve Dano Heriban, sa symbolicky naposledy rozlúčila so svojou milovanou červenou rapidečkou. Nasledovala záverečná časť s názvom Lackov sen. Práve Rapidečka však bola časťou, ktorá akoby stelesnila mrazivú tému smrti. Ešte viac to umocnili hercove slová, keď sa lúčil s najmilovanejším autom.

"Ďakujem ti, Rapid, ďakujem ti za všetky naše chvíle, ktoré sme spolu zažili. A všetky naše šťastné kilometre spoločné. A za predpisy, ktoré sme spolu tak radi rušili, pravda? Budeš tu mať krásny výhľad, som sa ti postaral. Budem za tebou chodiť, česť tvojej pamiatke," plače v seriáli Heriban.

Po jeho boku stojí seriálová partnerka Erika, ktorú hrá Petra Polnišová. "Umrela v tom najlepšom. Ako kráľovná. Ona by nechcela, aby si sa takto trápil. Musíme ísť ďalej," dodáva v časti Erika. Dve časti Hornej Dolnej prilákali k obrazovkám množstvo divákov. "Skupina Markíza aj vďaka Hornej Dolnej v stredu dosiahla druhý najvyšší celodenný a rekordný tohtoročný podiel na trhu v komerčne najdôležitejšom prime-time 19:00-23:00," uviedol PR manažér televízie.

Zábery zo spomínanej epizódy Hornej Dolnej nájdete v galérii pod článkom.

Úspešná kariéra

Dano Heriban (rodné meno Daniel Heriban) sa narodil 25. marca 1980 v Trnave. Po absolvovaní štúdia na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave nastúpil 1. júla 2007 do Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine. Od roku 2014 bol členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Spolupracoval aj s divadlami Aréna, s Radošinským naivným divadlom, Divadlom GUnaGu, s Novou scénou, Mestským divadlom Žilina či s Bábkovým divadlom na Rázcestí (BDNR) v Banskej Bystrici.

Na divadelných doskách sa predstavil napríklad v inscenáciách Závisláci, Macbeth, Kubo, Sedem dní do pohrebu, www.narodnycintorin.sk a Nevesta hôľ. Účinkoval aj v mnohých filmoch, ako napríklad Únos (2017), Sviňa (2020) a naposledy v dráme Muž, ktorý stál v ceste (2023). Zo seriálov možno spomenúť Hniezdo, Druhá šanca, Pumpa, ale televíznym divákom vari najviac utkvel v pamäti ako Ďuro Brmbalík zo seriálu Horná Dolná.

Heriban bol tiež úspešným skladateľom a hudobníkom. Venoval sa tvorbe filmovej, divadelnej a detskej hudby. V roku 2018 sa rozhodol vstúpiť aj do sveta detských pesničiek, vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné. Prvý album pod názvom Leporelo vydal v roku 2008 a druhý, nazvaný Na Jeden Dych, v roku 2012.

Autorsky sa podieľal tiež na hudbe k projektom Príbeh ulice, Závisláci, Ginsberg v Bratislave, k filmu Čerešňový chlapec i ďalším. Heriban získal za svoju tvorbu viacero ocenení - trikrát si prevzal divadelné ocenenie Dosky a v roku 2015 ocenenie OTO (Osobnosť televíznej obrazovky).