Dvoma minútami ticha si v nedeľu v Británii uctili pamiatku padlých vo svetových vojnách a ďalších vojnových konfliktoch. Na pietnej spomienke v centre Londýna sa zúčastnila aj Catherine, princezná z Walesu, ktorá sa po liečbe rakoviny vracia ku kráľovským povinnostiam, informovala agentúra AFP.
Medzi hodnostármi, ktorí položili vence k pamätníku obetí prvej svetovej vojny vo štvrti Whitehall v centre Londýna, bol aj kráľ Karol III. - položil tam prvý veniec v mene celého národa.
Úctu Britom padlým vo svetových vojnách a iných konfliktoch vzdal aj premiér Keir Starmer, ako i súčasní či bývalí príslušníci ozbrojených síl a vojnoví veteráni. Prítomní boli aj bývalí britskí premiéri: John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa Mayová, Boris Johnson, Liz Trussová a Rishi Sunak, ako i zástupcovia cirkví.
Princezná z Walesu sledovala obrad kladenia vencov z balkóna vládnej budovy po boku manželky princa Edwarda - vojvodkyňa z Edinburghu Sophie. Panovníkova manželka, kráľovná Camilla, sa na podujatiach spojených s výročím konca prvej svetovej vojny nezúčastnila pre chorobu.
Okrem toho sa prakticky v každom meste po celom Spojenom kráľovstve sa v nedeľu konali bohoslužby za padlých vo vojnách. V mestách ako Belfast, Edinburgh, Cardiff, Plymouth, Liverpool či Manchester sú naplánované aj pietne zhromaždenia.
Ukončenie bojov v prvej svetovej vojne (1914 - 1918) si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň veteránov. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918.
Medzinárodný deň veteránov má aj iné názvy: v štátoch britského Spoločenstva národov (Commonwealth) má oficiálny názov Deň pamäti, v USA Deň veteránov, vo Francúzsku a niektorých ďalších západoeurópskych krajinách Deň prímeria. Zaužíval sa aj názov Deň červených makov, ktoré sú symbolom tohto dňa.