08. okt. 2022 o 12:00
krsk, Koktejl

V USA zomrel slovenský kňaz: Samovražda? Hrozivé obvinenia za jeho pôsobenia!

placeholder
So slovenským kňazom sa spájajú strašné obvinenia (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Úmrtie slovenského kňaza v zahraničí spájajú s odporným činom.

Domáce krimi
08. okt. 2022 o 12:00
V USA zomrel slovenský kňaz: Samovražda? Hrozivé obvinenia za jeho pôsobenia!

Úmrtie slovenského kňaza v zahraničí spájajú s odporným činom.

V Amerike zomrel v pondelok slovenský kňaz Marián Babjak, ktorý v ostatných rokoch pôsobil v Youngstownskej diecéze, podľa ktorej však spáchal samovraždu, informuje televízna stanica WFMJ.com. Na Slovensku o jeho úmrtí informovala Žilinská diecéza.

Babjaka presunuli do Youngstownu 10. mája 2018. Kňaz musel za veľkou mlákou čerpať dovolenku kvôli obvineniam z nevhodného správania sa s maloletou, pričom americké médiá píšu, že zomrel v pondelok v oblasti Houstonu v Texase, kde hľadal terapeutickú pomoc v liečebnom centre.

V čase smrti Babjaka sa diecéza pripravovala na oznámenie druhého obvinenia z nevhodného fyzického kontaktu. Kňaz bol na administratívnej dovolenke od novembra 2021, keď diecéze oznámili prvé obvinenie. Týkalo sa maloletej osoby, ktorá je dnes už dospelá. Diecézna revízna rada zistila, že obvinenie nepredstavuje sexuálne zneužívanie, ale došlo k porušeniu Diecéznych noriem.

Druhé obvinenie nesúviselo s prvým obvinením a pochádzalo zo Slovenska z čias, keď tam Babjak slúžil ako kňaz pred príchodom do Youngstownu. Malo ísť o viacero incidentov. Zatiaľ, čo k incidentom malo dôjsť predtým, ako sa presťahoval do Youngstownu, vo vyhlásení miestnej diecézy sa uvádza, že má v úmysle spolupracovať so Žilinskou diecézou a všetkými civilnými autoritami, píše zahraničný web. Kňaz bol o obvinení informovaný minulý piatok, tri dni pred smrťou.

„Diecéza Youngstown je zdrvená smrťou otca Babjaka a traumou, ktorú zažijú všetci zainteresovaní,“ uviedol vo vyhlásení biskup David Bonnar. „Rád by som podporil tých, ktorí prišli s obvineniami. Je dôležité, aby sme ako cirkev podporovali všetky obete zneužívania a akéhokoľvek nevhodného správania a zostali bdelí a transparentní,“ uviedol.