11. feb. 2024 o 20:00
lv, Koktejl

Máte vo zvyku špárať sa v nose? Vedci varujú pred nevyliečiteľným ochorením!

placeholder
Štúdia ukázala, že šúchanie nosa môže viesť k Alzheimerovej chorobe. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Nová štúdia odhalila, že "vŕtanie sa" v nose môže mať hrozivé následky.

Zaujímavosti
11. feb. 2024 o 20:00
Máte vo zvyku špárať sa v nose? Vedci varujú pred nevyliečiteľným ochorením!

Nová štúdia odhalila, že "vŕtanie sa" v nose môže mať hrozivé následky.

Veľa ľudí má vo zvyku babrať sa vo svojom nose, no aj keď sa to môže zdať ako neškodný (hoci nechutný) zvyk, v skutočnosti môže mať znepokojujúce následky. Nový výskum odhalil, že by to mohlo viesť k problémom s pamäťou a zvýšenému riziku vzniku závažného ochorenia, píše DailyStar.

Vedci z Western Sydney University zostavili prehľad publikovaných štúdií o mechanizmoch neurologických ochorení. Zistili tak zvýšenú pravdepodobnosti vzniku Alzheimerovej choroby u ľudí, ktorí sa špárajú v nose. „Neurozápal pri Alzheimerovej chorobe môže byť čiastočne spôsobený vírusovými, bakteriálnymi a hubovými patogénmi, ktoré sa dostávajú do mozgu cez nos a čuchový systém," uviedol tím v správe.

Rhinotillexománia je lekársky termín, ktorý sa používa na označenie chronického špárania nosa. Pri tomto zlozvyku sa do citlivej nosovej dutiny dostávajú patogénne zárodky, ktoré môžu spôsobiť zápal v mozgu i následné nahromadenie bielkovín amyloidu beta, ktoré sa podľa odborníkov bežne nachádzajú v mozgoch ľudí s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou - najčastejšou formou demencie.

Ako prevenciu odborníci pripomenuli dôležitosť dodržiavania jednoduchých hygienických postupov. „Jedným z poučení z Covid-19 je význam hygieny rúk prostredníctvom častého umývania rúk a používania dezinfekčných prostriedkov. Navrhujeme, aby sa tieto bežné hygienické postupy stali samozrejmosťou. Najmä pre ľudí, ktorí sa vŕtajú v nose," uviedli.