25. jún. 2022 o 17:28
TASR, Koktejl

Valia sa na nás búrky a krúpy: Jednému okresu hrozí ešte niečo horšie!

placeholder
Slovenskom sa preženú búrky. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na Slovensku opäť zahrmí.

Slovensko
25. jún. 2022 o 17:28
Valia sa na nás búrky a krúpy: Jednému okresu hrozí ešte niečo horšie!

Na Slovensku opäť zahrmí.

Vo viacerých okresoch stredného a východného Slovenska sa v sobotu poobede očakáva výskyt búrok. Meteorológovia v tejto súvislosti vydali výstrahu prvého stupňa pred búrkami, platí do 18 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke. Búrky sa majú vyskytnúť vo viacerých okresoch Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja. Majú byť spojené s prudkým lejakom, s krúpami a nárazmi vetra 65 až 85 s kilometrov za hodinu.

Intenzita sprievodných javov je podľa ústavu v danej ročnej dobe bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. "Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie," dodal SHMÚ. Do 18.00 h platí tiež pre okresy Levice, Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská sobota, Revúca, Rožňava, Košice okolie, Košice mesto, Trebišov, Vranov nad Topľou, Michalovce, Sobrance a Humenné výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami.

Hrozia povodne

V okrese Veľký Krtíš, hlavne v obci Bušince a jej okolí, hrozí povodeň z prívalových zrážok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na riziko upozorňuje vo vydanej hydrologickej výstrahe, platnej do 19.15 h. "Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," vysvetľuje SHMÚ. Na podvečer avizuje aktualizovanú informáciu o vývoji situácie.

Pre časť Trenčianskeho, Žilinského i Banskobystrického kraja vydali na sobotné popoludnie výstrahu pred búrkami s intenzívnym lejakom, nárazovým vetrom a krupobitím. V okresoch Zvolen, Banská Štiavnica, Krupina a Veľký Krtíš platí do 19.00 h zvýšená výstraha 2. stupňa.