30. okt. 2022 o 13:00
žani, TASR, Koktejl

Martin Dejdar sa už poriadne popálil: Poníženie a niekoľkomiliónový dlh!

placeholder
Herec splácal dlh celé roky.
Zdroj: Profimedia

Toto nie je jeho silná stránka.

Zahraničné promi
30. okt. 2022 o 13:00
Martin Dejdar sa už poriadne popálil: Poníženie a niekoľkomiliónový dlh!

Toto nie je jeho silná stránka.

Martin Dejdar (57) je jeden z najobľúbenejších divadelných, filmových a dabingových hercov v Česku. Charizmatický umelec zažiaril vo filmovom muzikáli Šakalí léta (1993), Slunce, seno, erotika (1991), Kameňák či seriál Comeback. Jeho nezameniteľným hlasom hovoril napríklad Bart Simpson z legendárneho animovaného seriálu Simpsonovci. Okrem umeleckej dráhy sa snažil aj o podnikanie, na čom sa však poriadne popálil.

Podivný kšeft

Ako pripomína Sedmička, jeho počin počas prvej vlny pandémie koronavírusu mal bizarnú dohru. Postarala sa o ňu influencerka Nikol Leitgeb, ktorá upozornila na hercov netypický kšeft. Známe osobnosti z rôznych oblastí ponúkali audio alebo video blahoželania, za ktoré si mali fanúšikovia zacvakať.

"Za audio 1 500 korún (cca 61 eur), za video 2 500 (cca 102 eur). Ja ako chápem, že doba je zlá, ale toto mi príde vyložene úchylné! Namiesto toho, aby boli radi, že majú nejakých fanúšikov, a boli radi, že niekto stojí o to, aby sa s ním odfotil alebo podpísal, tak si hovoria také sumy, je to totálna zhýralosť," kritizovala známe tváre na svojom Instagrame.

Medzi osobnosťami boli okrem Dejdara aj speváčka Bára Basiková a zápasník Karlos Vémola. Herec sa neskôr snažil vysvetliť, že k projektu sa pripojil nakoľko predpokladal, že o to fanúšikovia stoja.

"Tak som sa do toho pustil. Právnici, zmluvy, stretnutia s osobnosťami, logo, názov, web. Pol roka práce a veľa investícií. Nikdy nemohlo ísť o žiadny podvod, pretože to samotné prianie vždy musí nahrať konkrétna osobnosť sama! To snáď pochopí aj primitív. Navyše priania mali plniť aj charitatívne ciele. Bohužiaľ, už k tomu nedôjde,“ reagoval rozčúlený herec s tým, že svoj projekt ukončil.

Obrí dlh

Pred rokmi však dopadol oveľa horšie. Kvôli filmu Panstvo sa na dlhé roky zadlžil a niekoľkomiliónový dlh splácal 13 rokov, píše tv.nova.cz. Film financoval prostredníctvom úverov. Investor však nezaplatil za jeho predaj do zahraničia, čo Dejdara ťažko poznačilo. Film produkoval herec spolu s neslávne známym švagrom Michalom Švábom. Ten momentálne sedí za mrežami za únosy a vraždy podnikateľov v rámci Švábovho gangu. Príbuzní najskôr len obmedzili kontakt, no po šokujúcom obvinení sa od manžela sestry úplne dištancoval.

Filmová kariéra

Dejdar sa narodil 11. marca 1965 vo Vysokom Mýte vo vtedajšom Československu. Po štúdiách na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (DAMU) nastúpil do popredného českého divadla Ypsilon. Svoj herecký talent predviedol napríklad v úspešných inscenáciách Praha stověžatá, Horror band, Vosková figurína, Othello alebo Anna Karenina.

Filmovým debutom Martina Dejdara bola poviedková snímka Zelená léta (1985), následne si zahral v televíznych filmoch Komu straší ve věži (1988) alebo Putování po Blažených ostrovech (1989). V roku 1993 získal hlavnú úlohu vo filmovom muzikáli Šakalí léta, kde výborne stvárnil výstredne oblečeného a rokenrolovou hudbou posadnutého mladíka Bejbyho. Jeho dodnes vrcholným výkonom na poli filmu je komediálna dráma Učitel tance (1994), za ktorú získal cenného Českého leva (1995). Televíznych divákov si podmanil v úspešnom dramatickom seriáli Zdivočelá země (1997) verne zobrazujúcom 50. roky 20. storočia v socialistickom Československu. Dejdar si zahral tiež vo filmoch Slunce, seno, erotika (1991), Amerika (1993), Příliš hlučná samota (1994) alebo Bastardi 2 (2011). Medzi najnovšie patrí Ženská na vrcholu (2019) a Princezna zakletá v čase (2020).

Komediálny talent a pohotovosť využil Dejdar ako moderátor zábavných televíznych relácií ako Šance (1992-1994), Ptákoviny (1997) alebo Miss Českej republiky (2000). Svoj nezameniteľný hlas prepožičal okrem spomínaného Barta Simpsona myšiakovi z filmu Stuart Little (Myšiak Stuart Little, 1999)