30. jún. 2024 o 17:00
mob, TASR, Koktejl

Na Slovensku sa zhruba každý desiaty prípad končí smrťou: Európou sa začína šíriť nebezpečné ochorenie!

placeholder
Počet úmrtí na invazívne meningokokové ochorenia v posledných rokoch pribúda. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zdravotníci upozorňujú na šírenie smrtiacej choroby.

Zdravie
30. jún. 2024 o 17:00
Na Slovensku sa zhruba každý desiaty prípad končí smrťou: Európou sa začína šíriť nebezpečné ochorenie!

Zdravotníci upozorňujú na šírenie smrtiacej choroby.

Počet úmrtí na invazívne meningokokové ochorenia, ako sú meningitída či sepsa, v posledných rokoch pribúda. Najnovšie bolo vydané varovanie, pretože u Britov, ktorí sa vrátili domov, sa objavilo viac prípadov potenciálne smrteľnej choroby, píše Mirror.

Webová stránka Travel Health Pro, ktorú podporuje ministerstvo zahraničných vecí, odhalila, že u ľudí vracajúcich sa zo Saudskej Arábie vrátane niektorých v Spojenom kráľovstve bolo zistených 14 prípadov smrteľného meningokokového ochorenia.

Stránka zverejnila, že k 21. júnu 2024 bolo zaznamenaných celkovo 14 prípadov invazívneho meningokokového ochorenia - USA (5 prípadov), Francúzsko (4), v Spojené kráľovstvo (3), Nórsko a Holandsko (1). Tieto prípady boli zistené u cestujúcich alebo kontaktov cestujúcich, ktorí sa vrátili z púte Umra.

Invazívne meningokokové ochorenia ohrozujú najviac deti do štyroch rokov, zvlášť dojčatá s nezrelým imunitným systémom. K rizikovým skupinám patria aj adolescenti, ľudia nad 65 rokov, ľudia s vrodenými a získanými poruchami imunity alebo ľudia liečení preparátmi na potláčanie imunity.

„Rovnako je výhodné chrániť sa pri cestovaní do krajín, kde je výskyt meningokokov oveľa vyšší než na Slovensku - ide napríklad o štáty subsaharskej Afriky,“ povedala vedúca Národného referenčného centra pre meningokoky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Anna Kružlíková.

„Úmrtia na meningokokové ochorenia totiž majú podľa evidovaných dát vzrastajúci trend hlavne počas rokov 2015 - 2022, pričom v roku 2022 smrtnosť presiahla 40 percent,“ priblížila Kružlíková s tým, že na Slovensku sa zhruba každý desiaty prípad končí smrťou.

Meningokokové infekcie spôsobuje baktéria Neisseria meningitidis. Meningokok sa prenáša z nosiča na druhú osobu pri kašľaní, kýchaní, bozkávaní alebo pri dlhodobejšom rozprávaní v tesnej blízkosti, prípadne používaním spoločných predmetov. Účinnou ochranou je podľa odborníčky očkovanie, pričom pripomína, že niektoré zdravotné poisťovne naň ponúkajú príspevok.

Prepuknuté ochorenie má prevažne prudký a ťažký klinický priebeh. Baktéria totiž môže spôsobiť hnisavý zápal mozgových blán, otravu krvi, zápal pľúc, krvácanie do nadobličiek a do ďalších orgánov, ktoré postupne prestávajú fungovať, a tento stav je už nezvratný.

Pri perakútnom rozvoji septického šoku môže podľa odborníčky chorý zomrieť do 12 až 24 hodín od vzniku prvých príznakov. Po prekonaní ochorenia má približne 20 až 30 percent ľudí trvalé následky, ako napríklad hluchotu, slepotu, postihnutie srdca, amputácie prstov alebo celých končatín či neurologické zmeny.

Meningitída sa často prejavuje tromi príznakmi: horúčkou, bolesťou hlavy a stuhnutosťou šije. Často ju sprevádzajú ďalšie príznaky, ako je zmenený duševný stav, nevoľnosť, vracanie a citlivosť na svetlo.