20. nov. 2023 o 11:00
žani, Koktejl

Stanke je otcom 17-ročného syna, tieto reči o orientácii mu zdvíhajú tlak: To sú proste klamstvá!

placeholder
Herec Richard Stanke patrí k LGBTI komunite.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Silu mu dodáva syn.

Domáce promi
20. nov. 2023 o 11:00
Stanke je otcom 17-ročného syna, tieto reči o orientácii mu zdvíhajú tlak: To sú proste klamstvá!

Silu mu dodáva syn.

Stanke je otcom takmer 17-ročného syna, preto je pre neho téma oveľa citlivejšia. Pripomenul, že žiadny človek si svoju orientáciu nevyberá. "S ňou sa rodí a aj to je jeden z tých omylov a klamstiev, ktoré niektorí ľudia veľmi radi používajú – že to človek môže nejakým spôsobom odkukať od iných ľudí alebo sa to naučiť na nejakej sexuálnej výchove v škole. To sú proste klamstvá, ktoré používajú ľudia, len aby ohlúpli iných. A je to smutné," dodal rázne.

Koncom novembra sa v Bratislave uskutoční Filmový festival inakosti. Prvýkrát bude súčasťou festivalu inKonferencia zameraná na práva a postavenie LGBTI+ ľudí. Patrónom 17. ročníku je herec Richard Stanke (56). K svojej orientácii sa priznal už pred rokmi. Časopisu Život prezradil, či je náročné žiť na Slovensku ako známy homosexuál.

"Asi je to náročnejšie, ako je to v inej krajine, kde toto už nie je otázka na riešenie. Ale beriem to tak, že každý má niečo, s čím nejakým spôsobom zápasí vo svojom živote. Neberiem to ako nejaký kameň na nohe alebo na krku," zhodnotil odvážny umelec.

Herca v živote ženie vpred práca a ľudia, ktorí ho obklopujú. "Najmä rodina, syn Vojto a priatelia," porozprával. Ponuku stať sa patrónom filmového festivalu dlho nezvažoval. Z okolitých krajín vedel, o čo ide. Festival s kvalitnými filmami tiež označil za jednu z akcií, ktorá by mala búrať predsudky. "Vzájomná úcta, rešpekt by mala byť súčasť nášho života," podčiarkol pre TASR.