28. máj. 2023 o 13:06
TASR, Koktejl

Zlaté palmy v Cannes sú rozdané: Zo zúfalej manželky Evy Longorie nespustíte oči

placeholder
Ženy predviedli neprehliadnuteľné outfity.
Zdroj: TASR/AP

Prestížny festival má zaslúžených víťazov.

Kultúra
28. máj. 2023 o 13:06
Zlaté palmy v Cannes sú rozdané: Zo zúfalej manželky Evy Longorie nespustíte oči

Prestížny festival má zaslúžených víťazov.

Hlavnú cenu 76. ročníka medzinárodného filmového festivalu vo francúzskom Cannes - Zlatú palmu - získal v sobotu film francúzskej režisérky Justine Trietovej Anatómia pádu. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA. 34-ročná Trietová sa tak stala iba treťou ženou, ktorá vyhrala hlavnú cenu festivalu. Jej víťazná snímka zachytáva príbeh nemeckej spisovateľky podozrivej z vraždy svojho manžela.

Cenu za najlepšiu réžiu si odniesol francúzsky režisér a scenárista vietnamského pôvodu Tran Anh Hung za historicko-romantickú drámu The Pot-au-Feu (v origináli La Passion de Dodin Bouffant). Príbeh filmu odohrávajúceho sa v roku 1885 sleduje milostný vzťah medzi uznávanou kuchárkou a gurmánom.

Ocenenie pre najlepšieho herca získal Japonec Kodži Jakušo za rolu vo filme Perfect Days, v ktorom stvárňuje čističa záchodov v Tokiu. 67-ročný Jakušo vystupuje vo filme ako tajomný muž bez priateľov, ktorý svoj voľný čas trávi čítaním, zalievaním rastlín, fotografovaním a počúvaním hudby.

Cena pre najlepšiu herečku sa ušla Turkyni Merve Dizdarovej. Tá si vo filme About Dry Grasses (v origináli Kuru Otlar Üstüne) zahrala mladú učiteľku na tureckom vidieku. O hlavnú cenu sa na festivale uchádzalo celkovo 21 filmov. Predsedom poroty bol Švéd Ruben Östlund, režisér minuloročnej najlepšej snímky festivalu Trojuholník smútku.