25. máj. 2023 o 20:51
TASR, Koktejl

Odvážna cesta vojvodkyne z Edinburghu: Naposledy to miesto navštívil princ Philip († 99)

placeholder
Britská vojvodkyňa z Edinburghu Sophie.
Zdroj: TASR/AP

Jej návšteva bola neohlásená.

Zahraničné správy
25. máj. 2023 o 20:51
Odvážna cesta vojvodkyne z Edinburghu: Naposledy to miesto navštívil princ Philip († 99)

Jej návšteva bola neohlásená.

Sophie, vojvodkyňa z Edinburghu, bola tento týždeň na návšteve Iraku, kde sa stretla s politickými predstaviteľmi a bojovníkmi za práva žien. Vo štvrtok o tom informovala iracká prezidentská kancelária.

Doposiaľ bol posledným členom britskej kráľovskej rodiny, ktorý navštívil Irak, zosnulý manžel kráľovnej Alžbety II. princ Philip. V Iraku v roku 2006 zavítal na základňu britských jednotiek, ktoré boli do Iraku vyslané tri roky predtým v rámci invázie vedenej Spojenými štátmi.

Vojvodkyňa z Edinburghu strávila dva dni v Bagdade, kde sa stretla s irackým prezidentom Abdalom Latífom Rašídom a jeho manželkou Šanáz Ahmadovou, ako aj s premiérom Muhammadom Súdáním. Neohlásenú návštevu Iraku vojvodkyňa ukončila v utorok, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Sophie v Iraku predniesla príhovor napísaný britským kráľom Karolom III., ktorý túto krajinu navštívil ešte ako princ v roku 2004. Ďalší prejav predniesla na konferencii o právach žien, ktorú zorganizovalo britské veľvyslanectvo v Bagdade, informoval Buckinghamský palác.