04. dec. 2023 o 20:00
emd, Koktejl

Emma sa narodila iná ako ostatné deti: Až do puberty žila ako chlapec! Keď jej lekári oznámili pravdu, bola zmätená

placeholder
Emma Lynn Dowd
Zdroj: Jam Press / Jam Press / Profimedia

Už od detstva vedela, že s ňou niečo nie je v poriadku.

Zaujímavosti
04. dec. 2023 o 20:00
Emma sa narodila iná ako ostatné deti: Až do puberty žila ako chlapec! Keď jej lekári oznámili pravdu, bola zmätená

Už od detstva vedela, že s ňou niečo nie je v poriadku.

Mladá žena sa s denníkom Mirror podelila o neuveriteľný príbeh o tom, ako sa narodila s ženskými aj mužskými pohlavnými orgánmi a takmer dve desaťročia verila, že je chlapec. Emma Lynn Dowdová bola vychovávaná ako úplne obyčajný chlapec, ale keď dosiahla 18 rokov, jej život sa od základov zmenil. Zistila, že má zvonka aj zvnútra tkanivo vaječníkov aj semenníkov.

Teraz už dospelá 44-ročná žena hovorí, že netuší, prečo sa ju rodičia rozhodli vychovávať ako chlapca, ale tvrdí, že na tom vlastne nezáleží. "Keby som nemala túto skúsenosť, nemohla by som vidieť život mužskými očami, čo sa niekedy ukázalo ako veľmi užitočné," povedala.

V detstve to však nebolo také jednoduché. Emma mala vždy pocit, že je iná ako ostatné deti. Hovorí, že mala dievčenské záujmy a myšlienky, takže často musela napodobňovať chlapcov okolo seba, aby sa naučila, ako zapadnúť do mužského sveta. "Nikdy som nemala rodovú dysmorfiu, vždy som bola v poriadku s tým, ako vyzerám, ale vždy mi vyčítali, že som baba. Bola som aj tvrdo šikanovaná, pretože si ľudia mysleli, že som gej. A stredná škola bola ťažká, pretože keď sa moje telo konečne rozhodlo ísť do puberty, až vtedy som začala vidieť príznaky toho, že by som mohla byť žena," prezradila.

Keď Emma dostala prvú menštruáciu a začali jej rásť prsia, dostala testosterónové tablety, ktoré jej pomohli tento proces zastaviť. Až na vysokej škole, vo veku 18 rokov, jej došlo, že má úplne inú anatómiu ako väčšina ostatných chlapcov. "Vtedy som si naplno uvedomila, že som žena. Mala som zmiešané pocity; potvrdilo mi to vnútorné pocity a túžby, ktoré som mala, a zároveň mi to potvrdilo, že nie som gej," vysvetlila. Bolo to pre ňu veľmi ťažké spracovať, vyvolalo to v nej pocit, že je outsider. "Zároveň som bola zhrozená, pretože som mala pocit, že musím svoj stav skrývať. Cítila som sa ako hybrid a čudák," povedala.

Emma naďalej žila ako muž, pretože mala pocit, že na zmenu pohlavia je neskoro. Ale nehoda v roku 2019 jej úplne zmenila život. "Bolo to skoro ráno a ja som išla do ohrádky, v ktorej bol môj pes. Zrazu som sa pošmykla a udrela som si hlavu o kus PVC rúrky, ktorá trčala zo stojana. Zasiahla mi spodinu lebky a rozštiepila ju. Bola pri vedomí, takže som sa okamžite odviezla do nemocnice," porozprávala.

Lekári jej oznámili, že produkcia testosterónu v jej tele bola oslabená úrazom hlavy. Myslela si, že to bude znamenie, že treba hovoriť o jej stave, a počas rekonvalescencie sa rozhodla podstúpiť hormonálnu substitučnú liečbu, aby sa zmenila na ženu.

"Keď mi to lekári oznámili, bola som zmätená, pretože som si myslela, že ide len o otras mozgu. Ale bola som aj šťastná, chystala som sa vstúpiť do nového spôsobu života ako žena. Bola som šokovaná, keď mi povedali, že môžem byť ženou, ale dávalo to zmysel. Nasadili mi hormonálnu liečbu a povedali mi, aby som nechala svoje telo, nech sa stará samo o seba," doplnila.

O dva roky neskôr mala Emma dlhé vlasy, opäť dostala menštruáciu a narástli sa jej prsia. Zmenila si aj meno, na také, ktoré jej matka plánovala dať, keby sa narodila ako dievča. "Nikdy som s rodičmi nehovorila o tom, prečo ma vychovávali ako chlapca, pretože podľa mňa sa rozhodli z lásky. Nikoho z toho neobviňujem. Moji rodičia ma v premene podporovali a o všetkom sme sa rozprávali, máme teraz dobré vzťahy. Moji priatelia ma veľmi podporujú. Bolo zopár takých, ktorí boli čudní, ale s tými sa už nebavím. Teraz som to ja, chcem žiť bez hnevu a šťastný život bez akejkoľvek zášti voči komukoľvek," dodala Emma na záver.