20. nov. 2023 o 20:00
lv, Koktejl

Príznak rakoviny, ktorý môžete spozorovať pri sexe: 3 ďalšie varovné signály!

placeholder
Odborníci odhalili príznak rakoviny krčka maternice, ktorý spzorujete pri sexe (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Prevencia, či včasné zachytenie rakoviny krčka maternice zvyšuje šance na úspechu liečby.

Zaujímavosti
20. nov. 2023 o 20:00
Príznak rakoviny, ktorý môžete spozorovať pri sexe: 3 ďalšie varovné signály!

Prevencia, či včasné zachytenie rakoviny krčka maternice zvyšuje šance na úspechu liečby.

Britská národná zdravotnícka organizácia (NHS) sa zaviazala, že do roku 2040 odstráni rakovinu krčku maternice vo Veľkej Británii prostredníctvom zvýšeného úsilia o zlikvidovanie vírusu HPV, píše The Sun.

Podľa organizácie Cancer Research UK (CRUK) nie každý, u koho sa diagnostikuje rakovina, má príznaky. Ak aj áno, môžu byť nenápadné alebo podobné symptómom spôsobeným ochoreniami, ako sú myómy alebo endometrióza. Podľa NHS však môžete niektorý z nich spozorovať počas sexu.

Podľa skúseností pacientiek medzi príznaky rakoviny krčka maternice patrí bolesť alebo nepríjemný pocit počas sexu. Bolesť počas sexu sa nazýva dyspareúnia. Niektoré ženy ju pociťujú napriek tomu, že nemajú rakovinu krčka maternice. CRUK uvádza, že môže byť spôsobená mnohými inými ochoreniami. „Ak mávate bolesti, mali by ste okamžite navštíviť svojho lekára," dodali.

Krvácanie z pošvy v inom čase ako počas menštruácie - medzi menštruáciami alebo po sexe a kedykoľvek po menopauze, býva podľa CRUK jedným z najčastejších príznakov rakoviny krčka maternice. Ďalšie príznaky, ktoré môžete pociťovať, sú vaginálny výtok a bolesť v oblasti panvy.

Pokiaľ ide o krvácanie po sexe, organizácia uviedla, že to nemusí byť nevyhnutne príznakom ochorenia. Neobvyklé krvácanie môže byť spôsobené tzv. eróziou krčka maternice alebo ektropiou. Erózia krčka maternice je bežný stav u mladých dievčat a žien, ktoré užívajú antikoncepciu alebo sú tehotné. Spôsobiť ju môže zmena hormónov a zvyčajne zmizne sama alebo zmenou antikoncepcie. Podľa CRUK je však vždy potrebné nechať si nezvyčajné krvácanie z pošvy skontrolovať lekárom.