Zaujímavosti
photo Foto
video Video
18. nov. 2023 o 19:00
emd, Koktejl

Becca má rovnako nezvyčajný problém ako svetoznámy športovec: Také prsia ste ešte nevideli!

Mladá žena sa päť rokov snažila presvedčiť lekárov, že s ňou niečo nie je v poriadku.

Zaujímavosti
18. nov. 2023 o 19:00
Becca má rovnako nezvyčajný problém ako svetoznámy športovec: Také prsia ste ešte nevideli!

Mladá žena sa päť rokov snažila presvedčiť lekárov, že s ňou niečo nie je v poriadku.

Influencerka Becca Butcherová z Yorkshiru má tzv. Poľský syndróm, čo znamená, že jeden jej prsník je oveľa menší ako druhý. Pravý prsník má veľkosť D, zatiaľ čo ľavý A. O jej príbehu a vzácnom zdravotnom probléme píše The Sun.

26-ročná žena strávila svoje tínedžerské roky presviedčaním lekárov, aby jej stav brali vážne. Až v 18 rokoch sa dozvedela svoju diagnózu. "Mala som 13 rokov, keď som si všimla, že jeden môj prsník nerastie rovnakou rýchlosťou ako druhý, ale lekári tomu odmietali venovať pozornosť," vysvetlila hviezda sociálnych sietí.

Aj teraz sa jej stáva, že musí lekárov vzdelávať o zriedkavých ochoreniach. V roku 2014 Becca odmietla bezplatnú operáciu prsníkov NHS, ktorá jej by zväčšila jej ľavý prsník na veľkosť pravého, pretože chce povzbudiť ženy, aby milovali svoje prirodzené telá. "Keď som vyrastala, nikdy som na internete ani v médiách nevidela nikoho s takým hrudníkom, ako je ten môj, a dúfam, že nikto iný sa v budúcnosti nebude musieť cítiť tak osamelo. Necítim potrebu meniť svoje telo, hoci nie som proti tomu, aby sa iní ľudia nechali operovať, ak to potrebujú," povedala mladá žena.

Poľský syndróm je vrodená chyba, ktorá sa vyznačuje nedostatočne vyvinutým hrudným svalstvom a niekedy krátkymi, zrastenými prstami na jednej strane tela. Tento stav sa častejšie vyskytuje u mužov. Medzi slávnych pacientov, ktorí ním trpia, patrí televízny moderátor Jeremy Beadle a šampión F1 Fernando Alonso.

Ako každý tínedžer, aj Becca sa počas puberty cítila nesvoja. O to horšia situácia pre ňu bola, keď si ju v škole kvôli vzhľadu kruto doberali. Spolužiaci jej hovorili, že nikdy nenájde skutočnú lásku a že ju žiadny chlapec nikdy nebude chcieť. "Podprsenku som si vypchávala ponožkami, aby ten menší prsník vyzerali väčší, a väčší som sa snažila skryť malými podprsenkami, aby pôsobil menší," vysvetlila. "Rast som sa snažila stimulovať aj tým, že som sa opakovane udierala do hrude lebo som počula, že mužským vojakom vo vojne narástli mužské prsia, keď im samopaly celý deň udierali o hruď," pokračovala.

Odvtedy sa o svoje skúsenosti začala deliť na internete a na Instagrame si získala takmer 13-tisíc sledovateľov. "Využívam svoje platformy sociálnych médií na zvyšovanie povedomia a normalizáciu diskusie o asymetrii prsníkov, aby som prelomila tabu. Myslím si, že inkluzívnosť a reprezentácia je veľmi dôležitá, a dúfam, že v budúcnosti uvidím v médiách viac žien, ako som ja," povedala Becca.

Becca je v súčasnosti zasnúbená so snúbencom Kyleom Officerom, ktorý ju podľa jej slov prijíma takú, aká je. "Kyle často hovorí, že ma miluje takú, aká som. Odmietla by som chodiť s niekým, kto si myslí, že niekto s dokonalými prsiami je jeho predstava krásy, je to také povrchné,"povedala pre denník The Sun.

Aké sú príznaky a symptómy Poľského syndrómu?

Poľský príznak sa môže prejaviť v rôznej závažnosti už po narodení alebo až v puberte. Medzi hlavné príznaky patria:

  • chýbajúce alebo nedostatočne vyvinuté svaly hrudníka a ramien,
  • abnormálne rebrá, ktoré niekedy môžu viesť k problémom s dýchaním,
  • abnormality prsníkov alebo bradaviek,
  • chýbajúce alebo abnormálne umiestnené ochlpenie v podpazuší,
  • abnormality rúk, ako sú krátke alebo zrastené prsty,
  • skrátené kosti predlaktia,
  • problémy so srdcom, pľúcami alebo obličkami.