25. jún. 2022 o 08:56
TASR, Koktejl

Podvodníci sa opäť činili: Šialené, ako od ženy vylákali tisíce eur

placeholder
Žena naletela podvodníkom (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Podvodníci opäť našli spôsob, ako obrať ľudí o čo najviac peňazí.

Zahraničné krimi
25. jún. 2022 o 08:56
Podvodníci sa opäť činili: Šialené, ako od ženy vylákali tisíce eur

Podvodníci opäť našli spôsob, ako obrať ľudí o čo najviac peňazí.

Žena z moravskosliezskeho mesta Frýdek-Místek naletela skupine podvodníkov, ktorí sa vydávali za bankových úradníkov a policajta. Po tom, ako ju prinútili zobrať si úver, vložila peniaze do Bitcoinmatu. O prípade v piatok informoval policajný hovorca Jaroslav Drobek. TASR informáciu prevzala zo spravodajského servera Novinky.cz.

Podvedenú najprv telefonicky kontaktoval muž, ktorý sa vydával za zamestnanca banky. Povedal jej, že potrebuje doplniť informácie k úverovej žiadosti, o ktorú požiadala, priblížil hovorca. Hoci žena o pôžičku v skutočnosti nežiadala, podvodníkovi sa podarilo presvedčiť ju, že sa niekto snažil zobrať si ju na jej meno. "Následne ženu prepojil na údajného technického pracovníka banky, ktorý ju mal utvrdiť v tom, že sa stala obeťou podvodu. Presvedčil ju, že banka všetko rieši s políciou, ktorá ju bude kontaktovať," popísal priebeh podvodu hovorca. Technik jej zároveň povedal, že najlepším riešením je, aby si v banke zobrala pôžičku v najvyššej možnej výške.

Potom ju kontaktoval falošný policajt, ktorý ju uistil, že polícia skutočne s bankou spolupracuje a že má urobiť všetko, čo jej hovoria bankoví úradníci, ktorí však boli falošní. Tí jej zavolali znova a požadovali, aby mala po celý čas vybavovania úveru v banke zapnutý telefón a oni tak mohli všetko počuť. Žena mala podľa hovorcu mlčať o tom, prečo o pôžičku žiada. Keď úver dostala, vyhľadala podľa pokynov podvodníkov najbližší Bitcoinmat, do ktorého vložila všetky požičané peniaze, teda 400 000 Kč (zhruba 16.000 eur). Českí kriminalisti prípad vyšetrujú ako podvod. Trojici páchateľov hrozí päť rokov väzenia.