08. máj. 2023 o 15:00
mob, TASR, Koktejl

Herečku Veroniku Žilkovú šokovala výška dôchodku: Stála som pred úradom a plakala!

placeholder
Česká herečka Veronika Žilková.
Zdroj: David Kundrát/CZECH NEWS CENTER / CNC / Profimedia

Aké dôchodky poberajú známe tváre?

Celebrity
08. máj. 2023 o 15:00
Herečku Veroniku Žilkovú šokovala výška dôchodku: Stála som pred úradom a plakala!

Aké dôchodky poberajú známe tváre?

Množstvo umelcov v seniorskom veku otvorene priznáva, že musia stále pracovať, inak by z dôchodkov nevyžili. Česká herečka Veronika Žilková (61) je z výšky dôchodku veľmi sklamaná.

„Mám strašne nízky dôchodok. Ešte mi to stále neprišlo vypočítané, ale povedali mi, že bude medzi 242 eur a 282 eur, pretože som herečka a vychádza to z divadelného platu, ktoré sú takéto nízke. Ale viem, že to má väčšina hercov. Jana Šulcová má podobný dôchodok, množstvo mojich slávnych kolegov, ktorých nechcem menovať, má dôchodky do 282 eur,“ uviedla Žilková minulý rok v máji pre web České důchody.

„Musím povedať, že keď mi oznámili výšku môjho dôchodku, tak som stála pred úradom a plakala som. A hovorila som si, že všetky moje filmy, všetky moje televízie sa mi vlastne do toho dôchodku nepočítajú, pretože sme v časti toho obdobia nepodliehali povinnosti platiť sociálne poistenie, pretože sme takzvaná nesústavná činnosť,“ dodala herečka.

Herečka Veronika Žilková patrí medzi významné osobnosti českej kultúry. Ako umelkyňa sa presadila vo filmovom, televíznom aj divadelnom prostredí. Do širšieho povedomia sa dostala vďaka televíznemu seriálu My všichni školou povinní (1984). Za vedľajšiu úlohu vo filme Zapomenuté světlo (1996) získala Českého leva.

Narodila sa 16. októbra 1961 v Prahe a pochádza z rodiny pedagóga a flautistu Václava Žilku. Ako 17-ťročná sa stala súčasťou tanečno-hudobného súboru Chorea Bohemica. Po maturite na gymnáziu začala najskôr študovať psychológiu, ale napokon si zvolila Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe, na ktorej v roku 1985 ukončila odbor herectvo.

Jej filmovým debutom bola psychologická dráma Dívka s mušlí (1980). Veľmi populárnou sa stala satirická relácia Tele Tele vysielaná v rokoch 2000-2007, v ktorej Žilková účinkovala. Počas svojej hereckej kariéry sa predstavila aj na niekoľkých divadelných scénach.