07. júl. 2023 o 10:52
TASR, Koktejl

Krvavé útoky medveďov neprestávajú: V obci Háj dohrýzol mladého muža

placeholder
Medveď napadol na miestnej farme v Háji 20-ročného muža (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na miesto obratom dorazil Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Slovensko
07. júl. 2023 o 10:52
Krvavé útoky medveďov neprestávajú: V obci Háj dohrýzol mladého muža

Na miesto obratom dorazil Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Medveď hnedý zaútočil na 20-ročného muža na miestnej farme v obci Háj v okrese Turčianske Teplice. Dohrýzol mu obe ruky, jeho zranenia si vyžiadali ošetrenie v nemocnici. Na miesto obratom dorazil Zásahový tím pre medveďa hnedého. Aktuálne po jedincovi pátrajú, po jeho nájdení ho usmrtia. TASR o tom v piatok informoval hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák.

„V tejto chvíli je najdôležitejšie, že mladý muž je mimo ohrozenia. Štátna ochrana prírody robí maximum, aby problémového medveďa vypátrala,“ zdôraznil minister Milan Chrenko.

„Zásahový tím pre medveďa hnedého je aktuálne na mieste a spolu s miestnym poľovným združením medveďa dohľadávajú,“ potvrdila pre TASR manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. Zásahový tím ŠOP SR preto podľa nej vyzýva miestnych obyvateľov, aby sa tejto lokalite v nasledujúcich dňoch vyhýbali.

Minister sa spojil s rodinou poraneného mladého muža, vyjadril ľútosť nad celou situáciou a uistil ich o maximálnom nasadení ochranárov pri hľadaní problémového jedinca. „Otec poškodeného ministrovi uviedol, že sedem rokov boli ignorované jeho žiadosti o náhrady škôd spôsobené medveďom na hospodárskych zvieratách,“ uviedol Ferenčák.

Chrenko podľa neho inicioval preverenie postupu príslušného okresného úradu v danej veci, keďže v prípade škôd spôsobených chráneným živočíchom náleží adekvátna kompenzácia. Na pohyb jedincov medveďa hnedého v intraviláne a extraviláne upozornila v piatok i obec Háj na svojej webovej stránke. Obyvateľov vyzvala na obozretnosť.