25. jan. 2023 o 14:24
TASR, Koktejl

Svetový pohár: Petra Vlhová zopakovala utorkový výsledok, obrovský slalom v Kronplatzi ovládla Shiffrinová

placeholder
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Zdroj: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára na štvrtom mieste.

Šport
25. jan. 2023 o 14:24
Svetový pohár: Petra Vlhová zopakovala utorkový výsledok, obrovský slalom v Kronplatzi ovládla Shiffrinová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára na štvrtom mieste.

V talianskom Kronplatzi zopakovala umiestnenie z utorkového obráku, za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 1,37 sekundy. Američanka nadviazala na prvenstvo z utorka, dosiahla 84. triumf v prestížnom seriáli a zveľadila ženský rekord. Od vyrovnania absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86) ju delia už len dve víťazstvá. Druhé miesto obsadila Nórka Ragnhild Mowinckelová (+0,82), pódium doplnila tretia Švédka Sara Hectorová (+1,19).

Shiffrinová, ktorá viedla už po 1. kole, slávila desiaty triumf v sezóne, z toho piaty v obrovskom slalome. Upevnila si vedúce postavenie v celkovom poradí SP, na čele má už 611-bodový náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, Vlhová je naďalej tretia. Dvadsaťsedemročná Američanka zvýšila náskok aj na čele priebežného hodnotenia disciplíny, druhá Gutová-Behramiová zaostáva o 118 bodov.

„Išla som nadoraz, iba som dúfala, že skončím na správnej strane bránok. Momentálne som ‚mŕtva‘. Som taká vyčerpaná, mentálne unavená, počas uplynulého obdobia som čelila obrovskému tlaku. Keď však takýmto spôsobom lyžujete, držíte si energiu. Je to neuveriteľný pocit,“ povedala Shiffrinová v rozhovore pre FIS.

Po 1. kole figurovala Vlhová na siedmom mieste. So štartovým číslom 5 predvádzala od úvodu plynulú jazdu, postrážila si aj kritickú červenú bránku v strmine, kde zvolila vyšší nájazd a na treťom medzičase bola priebežne tretia so stratou 0,48 s na Shiffrinovú.

V záverečnom sektore však urobila veľkú chybu a v cieli mala na suverénku sezóny stratu 1,22 sekundy. Líderka SP i klasifikácie disciplíny išla až na menšie zaváhanie v strmine čisto, dravo a na konkurentky si vybudovala vyše polsekundový náskok. Druhá Hectorová strácala 51 stotín, tretia pozícia patrila domácej Marte Bassinovej (+0,65).

V 2. kole išla slovenská reprezentantka razantnejšie, v strednej zatvorenej časti našla výbornú líniu a dolu viac pustila lyže. Záverečné metre zvládla aj s veľkou dávkou rizika a o jednu stotinu prekonala dovtedajšiu líderku Gutovú-Behramiovú.

Vo vedení zostala aj po jazdách Tessy Worleyovej a Federicy Brignoneovej, z čelnej pozície ju zosadila až Mowinckelová. Keďže Maria Therese Tvibergová i domáca Bassinová vypadli, získala Vlhová ešte ďalšie dve priečky. Shiffrinová nenechala nič na náhodu a ďalšou suverénnou jazdou si došla po víťazstvo.

„Vyhla som sa chybe z 1. kola, ktorá ma stála dosť veľa času, a doviezla som si do cieľa tesný náskok. Pred 2. kolom sme si s trénermi povedali, že netreba nič riešiť, iba ísť naplno a čo bude, to bude. Snažila som sa ísť druhé kolo trochu lepšie, ale, bohužiaľ, nemôžem byť spokojná, lebo včera aj dnes som pokazila prvé kolo. V ňom sa veľmi veľa rozhoduje. Je z toho štvrté miesto, neteší ma to, ale je to tak,“ uviedla Vlhová pre JOJ Šport.

Druhý obrák v Kronplatzi bol náhradou za preteky v Šindlerovom Mlyne, ktoré zrušili, aby vznikol v českom stredisku priestor pre dva slalomy. Pôjdu sa najbližší víkend, v sobotu o 9.30/12.30 a v nedeľu o 9.15/12.15 h.

„Konkurencia je silná, Mikaela si ide svoje a tie ostatné sa ju snažia dohnať. Momentálne je ju veľmi ťažké zdolať. Je rozbehnutá a ide jej to. Pozrieme sa, kde sme urobili chyby a čo sa dá zlepšiť. Ja osobne sa to snažím brať neutrálne. Verím, že ďalšie preteky budú lepšie. Zostávame tu do zajtra, vo štvrtok budeme v Kronplatzi trénovať slalom a potom odlietame do Špindlerovho Mlyna,“ načrtla 27-ročná Slovenka najbližší program.

VÝSLEDKY STREDAJŠIEHO OBROVSKÉHO SLALOMU SP ŽIEN V KRONPLATZI

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:03,28 min.

2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,82 s

3. Sara Hectorová (Švéd.) +1,19

4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,37

5. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,38

6. Tessa Worleyová (Fr.) +1,65

7. Paula Moltzanová (USA) +1,97

8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,03

9. Alice Robinsonová (N.Zél.) +2,13

10. Nina O'Brienová (USA) +2,20

CELKOVÉ PORADIE SP (PO 26 Z 39 SÚŤAŽÍ)

1. Shiffrinová 1517 b.

2. Gutová-Behramiová (Švaj.) 906

3. VLHOVÁ 896

4. Brignoneová 688

5. Mowinckelová 675

6. Marta Bassinová (Tal.) 638

PORADIE V OBROVSKOM SLALOME (8 Z 10)

1. Shiffrinová 600

2. Gutová-Behramiová 482

3. Bassinová 451

4. VLHOVÁ 436

5. Brignoneová 396

6. Hectorová 333