Odborníci z Nemeckej asociácie pre zahraničnú politiku (DGAP) tvrdia, že západným krajinám, najmä štátom východného krídla NATO, zostáva 5 až 9 rokov na to, aby sa pripravili na odrazenie útoku Moskvy, uvádza web naszdziennik.pl. Štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Dr. Jacek Siewiera v rozhovore naznačil, že tieto časové rámce sú príliš optimistické.
„Analýza je v súlade so štúdiami pripravenými v USA, no podľa môjho názoru sú časové rámce prezentované nemeckými analytikmi príliš optimistické. Ak sa chceme vyhnúť vojne, potom by krajiny NATO na východnom krídle mali prijať kratší - trojročný časový plán prípravy na konfrontáciu. Toto je čas, keď sa na východnom krídle musí vytvoriť potenciál, ktorý bude jasným odstrašujúcim prostriedkom pre agresiu,“ pokračoval Siewiera pre Warsaw Business Journal.
Vo výskume zverejnenom 8. novembra 2023 vytvoril DGAP okno, v ktorom musí NATO, vrátane Nemecka, postaviť svoje ozbrojené sily na nohy. To by zahŕňalo zavedenie spôsobilostí v súlade so scenárom ruského útoku, a to 5-10 rokov od okamihu, keď sa na Ukrajine skončia intenzívne boje. Inými slovami, toto by bol časový rámec, ktorý by Rusko potrebovalo na dostatočnú rekonštrukciu svojich ozbrojených síl na útok smerom na západ, uvádzajú Nemci.
Podobne to vidí aj náčelník generálneho štábu nórskej armády Eirik Kristoffersen (54). Ten v rozhovore pre noviny Dagbladet varoval, že členským štátom NATO sa kráti čas na vybudovanie silnej obrany, ktorá by mohla odraziť ruský útok. „Nevieme, čo bude s Ruskom o tri roky. Potrebujeme pripraviť silnú národnú obranu, aby sme sa mohli stretnúť s neistým a nepredvídateľným svetom,“ uviedol šéf nórskej obrany.
Generál poukázal na to, že Rusku sa podarilo obnoviť svoju vojenskú kapacitu oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo. Rusko nedávno prešlo na vojnovú ekonomiku, kde továrne nepretržite pracujú na zbraniach a krajina tiež spolupracuje s Iránom a Severnou Kóreou, ktoré im dodávajú potrebné zbrane.
Kristoffersen dodal, že vojna na Ukrajine zároveň vyčerpáva zásoby zbraní v Nórsku a ďalších európskych krajinách, čo jeho krajinu stavia pred dilemu. „To znamená, že je kľúčové, aby sme naďalej podporovali Ukrajinu tým, že im budeme dávať to, čo potrebujú, tak dlho, ako to bude potrebné. A zdá sa, že to ešte chvíľu potrvá,“ zakončil.