Mnohým ľuďom sa už stalo, že im v oku začalo nekontrolovateľne šklbať, čo môže byť v niektorých situáciách nesmierne rušivé. Ako informoval portál LADBible, doktori varujú, že hoci tento stav nie je vážny, ak sa prejavuje veľmi dlho, môže odkazovať na oveľa nebezpečnejšiu diagnózu. Ako tento stav vzniká?
Zášklby môžu postihnúť ktorúkoľvek časť tela, pričom sa u mnohých ľudí objavujú aj v oblasti očí. Hoci ide o stav, ktorý viacerí pacienti považujú za dráždivý a rušivý, v skutočnosti len málokedy predstavuje niečo vážne. Podľa odborníkov sú zášklby najčastejšie príznakom stresu alebo úzkosti, ale môžu ich spôsobiť aj iné veci, ako napríklad jasné svetlo, únava, kofeín, alkohol, podráždenie očí a aj niektoré liečivá.
V súčasnosti neexistuje žiadna liečba tohto stavu, ale lekári vedia, že väčšina z nich prejde v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Odborníci odporúčajú veľa oddychovať, nájsť spôsoby, ako sa uvoľniť, snažiť sa príliš nemyslieť na samotné zášklby, pretože stav môžete ešte zhoršiť.
Doktor Cornelius Rene, konzultant okuloplastického chirurga v anglickom Cambridgi, vysvetlil, prečo nás šklbe v očiach. "Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže dôjsť k tomuto stavu. Najbežnejšou príčinou je symptóm, ktorý sa nazýva primárny blefarospazmus. Ide o nekontrolovateľný kŕč očného viečka, pre ktorý často neexistuje žiadna základná príčina," uviedol.
Hoci tento stav často trvá len niekoľko dní, objavili sa aj prípady, pri ktorých šklbanie trvalo oveľa dlhšie. Rene poznamenal, že v takom prípade by ste mali radšej navštíviť lekára, ktorý vás pošle k špecialistovi.
Existuje tiež možnosť, že by tento stav mohol naznačovať čosi oveľa vážnejšie. "Ak máte pretrvávajúce zášklby, ktoré vás trápia dlhšie ako dva týždne a spozorujete akékoľvek nezvyčajné zmeny vo vzhľade oka, môže to naznačovať závažný problém. Môžu to byť skoré indikátory roztrúsenej sklerózy, Parkinsonovej choroby či progresívnej mozgovej poruchy, ktorá môže viesť k svalovej stuhnutosti," varoval doktor Luke Powles.