27. máj. 2024 o 11:00
mob, TASR, Koktejl

Šokujúce priznanie exfutbalistu Jána Ďuricu: Mal som myšlienky, že si zoberiem život!

placeholder
Štvrté kolo Let's Dance: Ján Ďurica
Zdroj: TV Markíza

Prechod z profesionálnej kariéry do normálneho života nemusí byť pre športovcov ľahký.

Domáci šport
27. máj. 2024 o 11:00
Šokujúce priznanie exfutbalistu Jána Ďuricu: Mal som myšlienky, že si zoberiem život!

Prechod z profesionálnej kariéry do normálneho života nemusí byť pre športovcov ľahký.

Obranca Ján Ďurica (42) bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou slovenskej futbalovej futbalovej reprezentácie. Počas svojej kariéry odohral stovky nezabudnuteľných zápasov na klubovej i reprezentačnej scéne. Zahral si Ligu majstrov či Európsku ligu UEFA, štartoval na MS 2010 v JAR i ME 2016 vo Francúzsku. Kopačky zavesil na klinec na začiatku leta 2019 a musel sa začať vyrovnávať so životom po kariére.

Pre mnohých športovcov to nie je vôbec jednoduché, no rodák z Dunajskej Stredy to zvládol a dnes sa o tom nebojí hovoriť. „Nikto vám nepomôže. Zasa si musíte budovať niečo svoje. Je to naozaj veľká diera, veľký problém, lebo človek môže skĺznuť do vecí ako gambling, drogy, alkohol. Je to naozaj ťažké,“ povedal Ďurica v rozhovore pre týždenník Život.

Niekdajší bek ukončila kariéru iba niekoľko mesiacov predtým ako vypukla pandémia koronavírusu. Celý svet za uzavrel a akékoľvek plány razom padli. „Dokonca som mal myšlienky možno, že si zoberiem život, ak mám pravdu povedať. Mal som aj také, ale bola to taká myšlienka, ktoré mi len preletela hlavou a som si povedal, že ju okamžite musím vyhodiť z hlavy. Neviem, asi som mal blbý deň vtedy. Veľa športovcov to naozaj neustojí,“ dodal.

Ďurica priznáva, že množstvo športovcov nie je vôbec finančne gramotných, alebo nemajú vysoké školy, a veľmi ľahko môžu prísť o zarobené peniaze. „Počas kariéry športovci nemyslia na tie zadné vrátka, môžu rozflákať peniaze a potom sa stretnú presne s týmto. Aj pre mňa to bolo veľmi ťažké, ale ustál som to. Nebolo to jednoduché. Netrvalo to ani týždeň, mesiac, ale roky, pretože do toho prišla korona a všetci sme boli zatvorení. Dá sa povedať, že človek za tie tri roky nič nemohol robiť. Jedine si tak zabicyklovať, zabehať...“ zakončil exfutbalista, ktorý sa rozhodol vyhľadať pomoc vo forme mentoringu.