Vojenský súd v Konžskej demokratickej republike (KDR) vo štvrtok odsúdil na smrť 26 príslušníkov povstaleckého Hnutia 23. marca (M23), z ktorých 21 je na úteku, za vojnové zločiny, účasť na povstaní a zradu. Informovala o tom agentúra AFP. Vláda KDR v marci zrušila moratórium na trest smrti, ktoré platilo od roku 2003. Prokuratúra v procese, ktorý sa začal 24. júla, požadovala tresty smrti pre 25 obžalovaných a pre jedného 20 rokov väzenia.
Najvýznamnejším z obžalovaných je Corneille Nangaa, bývalý predseda konžskej volebnej komisie, ktorý je na úteku. Vlani v decembri oznámil v kenskom hlavnom meste Nairobi vytvorenie koalície povstaleckých skupín zahŕňajúcej M23 s názvom Alliance Fleuve Congo (AFC), ktorej cieľom je zvrhnutie vlády KDR. Súd nariadil skonfiškovať jeho majetok v prospech štátu.
Na smrť bol odsúdený aj líder M23 Bertrand Bisimwa, veliteľ hnutia Sultani Makenga a hovorcovia M23 Willy Ngoma a Lawrence Kanyuka. Ďalšími osobami na zozname obžalovaných boli členovia Ľudovej strany pre obnovu a demokraciu (PPRD), ktorá vstúpila do AFC. PPRD je stranou bývalého prezidenta Josepha Kabilu, ktorý bol pri moci v rokoch 2001 - 2019. Piati obžalovaní, ktorí boli prítomní na procese, majú päť dní na odvolanie proti rozsudku.
Hnutie M23 tvoria prevažne Tutsiovia. Vzniklo v apríli 2012 za výraznej podpory Rwandy. Koncom marca 2022 spustilo ofenzívu v provincii Severné Kivu, ktorá viedla k vysídleniu státisícov civilistov. M23 patrí medzi desiatky povstaleckých skupín aktívnych na nepokojnom východe KDR. Mnohé z nich sú dedičstvom regionálneho konfliktu, ktorý vypukol v 90. rokoch po zosadení dlhoročného diktátora Mobutu Sese Seka.