29. máj. 2024 o 20:20
TASR, Koktejl

Spomienkový deň v Maďarsku: Pripomenuli si obete tragických nehôd lodí na Dunaji

placeholder
Výročie budapeštianskej havárie vyhliadkovej lode Hableány spred piatich rokov a obete zrážky motorového člna s výletnou loďou z 18. mája pri obci Verőce na Dunaji
Zdroj: TASR/DUNA/MTI-Peter Lakatos

Nehody si vyžiadali niekoľko obetí.

Zahraničné správy
29. máj. 2024 o 20:20
Spomienkový deň v Maďarsku: Pripomenuli si obete tragických nehôd lodí na Dunaji

Nehody si vyžiadali niekoľko obetí.

Výročie budapeštianskej havárie vyhliadkovej lode Hableány spred piatich rokov a obete zrážky motorového člna s výletnou loďou z 18. mája pri obci Verőce na Dunaji si pripomenuli v stredu predstavitelia Maďarskej celoštátnej plavebnej asociácia (MHOSZ), Asociácie osobných lodí (SZSZ)i zástupcovia Budapeštianskeho veliteľstva polície (BRFK). S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Spomienkové zhromaždenie sa uskutočnilo pri pamätníku postavenom na peštianskej strane Dunaja pri Margitinom moste, neďaleko miesta zrážky výletnej lode Viking Sigyn s vyhliadkovou loďou Hableány, na ktorej sa 29. mája 2019 plavila skupina kórejských turistov.

K nehodám, ktoré si v prípade vyhliadkovej lode vyžiadala 27 obetí a v prípade zrážky motorového člna s výletnou loďou pri obci Verőce vydali plavebné spoločnosti spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedli, že tragédia vyhliadkovej lode Hableány spred piatich rokov je najvážnejšou nehodou v histórii maďarskej dunajskej lodnej dopravy. "Hoci uvedené nehody nemožno porovnávať, obe tragédie poukazujú na skutočnosť, že nielen profesionálni účastníci plavby musia dodržiavať pravidlá vodnej dopravy," píše sa v dokumente.

Pri nehode lode Hableány medzi piliermi Margitinho mosta na budapeštianskom úseku Dunaja zahynulo 27 osôb vrátane dvojčlennej posádky. Z Dunaja sa po havárii podarilo zachrániť sedem Kórejčanov. Jedna Kórejčanka je nezvestná.

Motorový čln pri obci Verőce sa plavil veľkou rýchlosťou a menil nepredvídateľne smer po celej šírke rieky, keď narazil do výletnej lode. Muž, ktorý riadil čln pod vplyvom alkoholu a jedna žena na mieste zahynuli, jeden muž sa síce ťažko zranil, ale dokázal priplávať k brehu. Zvyšní pasažieri sa aj s člnom dostali pod výletnú loď. Z ôsmich pasažierov motorového člna prežil nehodu iba jeden, občan Talianska. Záchranári v priebehu týždňa postupne našli všetky obete.