30. máj. 2023 o 10:09
TASR, Koktejl

Nový trik útočníkom: Vydávajú za slovenskú vládu! Ak spravíte toto, nie je dôvod na obavu

placeholder
V podvodných telefonátoch sa útočníci najnovšie vydávajú za slovenskú vládu (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Nenechajte sa oklamať!

Krimi
30. máj. 2023 o 10:09
Nový trik útočníkom: Vydávajú za slovenskú vládu! Ak spravíte toto, nie je dôvod na obavu

Nenechajte sa oklamať!

Útočníci v podvodnej telefonickej kampani sa najnovšie snažia volajúceho presvedčiť, že hovoria v mene slovenskej vlády a hrozia zablokovaním účtov z dôvodu podozrivých aktivít adresáta hovoru. Využívajú pritom legitímne vyzerajúce slovenské telefónne čísla. "Najjednoduchším spôsobom, ako sa tomuto útoku brániť, je zložiť telefón a s volajúcim nehovoriť," upozorňuje spoločnosť Eset, ktorá podvodnú kampaň zachytila.

Odborníci vysvetľujú, že útočníci využívajú pravdepodobne takzvaný spoofing - nástroj na falšovanie identity. Ich cieľom je získať prístup k zariadeniu, respektíve bankovému účtu či vymôcť platbu za fiktívnu pokutu. Ak prijímateľ bude takýto telefonát ignorovať, nie je dôvod na obavu. "Telefónne číslo v danej chvíli uhádol automat. Nejde teda o žiadny hack ani únik databázy, takže žiadne ďalšie riziko nehrozí," objasňujú odborníci.

Ak predsa len došlo k spojeniu s útočníkmi, respektíve k inštalácii nejakého softvéru do zariadenia, je potrebné ho odinštalovať a zariadenie preskenovať spoľahlivým antivírusom. V prípade poskytnutia bankových informácií či iných citlivých informácií je nevyhnutné kontaktovať príslušné úrady a políciu.